Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

5G Hazırlıkları Başladı

5G Hazırlıkları Başladı
  • 24.01.2017
  • 2.000 kez okundu

ASELSAN ile cep telefonu operatörleri arasında yerli baz istasyonu anteni kullanımı için protokol imzalanması yapıldı.

5G ve Ötesi Teknolojileri Konferansında ASELSAN tarafından yapılan antenin prototipi gösterildi. Yapılan bir törenle de ASELSAN ile mobil telefon operatörleri Turkcell, Türk Tele kom ve Vodafone arasında antenin geliştirilip kullanılması için işbirliği anlaşması imzalandı.

ASELSAN’ın yeni nesil mobil haberleşme teknoloji konusunda çalışan firmalar ile birlikte Türkiye ve Avrupa’nın araştırma merkezlerinden katılımcıların da yer aldığı “5G ve Ötesi Teknolojileri Konferansı” Ankara’da yapıldı.

Konferansta Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ve mobil operatörler Turkcell, Türk Tele kom ve Vodafone’ desteği ile çalışmalar devam eden ilk yerli Baz İstasyonu Anteni görücüye çıktı.

ASELSAN’ özgün ve patentli teknoloji ile geliştirdiği antenin prototipinin laboratuvar testlerin bittiği söylenildi. ASELSAN antene ilişkin verdiği bilgide, faz dizili ve çok giriş çıkışlı olan antenin aynı anda 2G, 3G, 4G ve 4.5G teknolojilerinde yayın yapabildiği söylenildi.

Konferans kapsamında bir konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Her nerede çalışma yapılırsa biz katkı vermeye hazırız. Teknolojiyi takip eden değil, birlikte geliştiren olacağız. Kırıntıları toplayan değil, teknolojiye yön veren olmalıyız.

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan da “5G ve ötesi teknolojiler yeni bir yaşam tarzı yaratacak. Kurduğumuz 5G Türkiye Forumu ile çalışmalarımız devam ediyor. 5G’yi ilk kullanan ülkelerden biri olmak için sık bir şekilde çalışıyoruz.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Murat Şeker ise “5G için işe erken başlıyoruz. Tüm paydaşlar ile bir sinerji oluşturacağız. Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda ihracatımızı çoğaltacak yükte hafif, pahada ağır ürünler geliştirmemiz gerekiyor.

ASELSAN Genel Müdürü Faiz Eken, ULAK Baz İstasyonu ile mobil telefon operatörlerine ürün vermeye başladıklarını söyleyerek, “ULAK’a paralel olarak başlattığımız Baz İstasyonu Anteni geliştirilmesinde de büyük mesafe kaydettik. Baz İstasyon ile Antenimizin en kısa zamanda saha testlerinden geçeceğine inanıyoruz.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzi oğlu da “4.5G ve 5G teknolojilerini de çok önemli bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Yerli üretimde bizlere hedef olarak verilmiş olan yüzdeleri tutturmaya değil, rekabetçi teknolojileri geliştirmeye odaklanmanın daha değerli olduğuna inanıyoruz.

Terzi oğlu, küresel çapta geliştirmesi devam eden 5G saha testlerin Turkcell tarafından yapılacağını söyledi.

Türk Tele kom CEO’su Paul Doany ise “Yerli baz istasyonu antenini en kısa zamanda şebekemizde test etmek istiyoruz. Türk Tele kom olarak, iştirakimiz Argela ile birlikte milli teknolojilerin geliştirilmesi alanındaki çalışmalarımızla Türkiye’nin dijital devrimine liderlik ediyoruz.

Bu kapsamda Türkiye’de LTE teknolojisinin millileştirilmesini desteklemek üzere bir ilki yaparak, Savunma Sanayi Müsteşarlığının desteğiyle yapılan ilk yerli baz istasyonu projesi olan ULAK’ta aktif olarak yer aldık. Buna ek olarak ULAK projesi kapsamında yerli baz istasyonu siparişi veren ilk operatör olduk.

Vodafone Türkiye Genel Müdürü Colman Deegan da, “Yerli ürün eko sistemini geliştirmeye ve yerlilik oranı daha yüksek bir haberleşme sektörü yaratmaya yönelik adımlarını destekliyoruz. Vodafone Türkiye olarak yerli üretimi cari açığın kapanması yolunda bir kurumsal vatandaşlık görevi olarak görüyoruz. Bu kapsamda ASELSAN tarafından yerli olarak geliştirilip seri üretimi yapılacak yerli anten çalışmasından mutluluk duyduk.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ