Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: 3,9377 / Satış: 3,9381
€ EURO → Alış: 4,8356 / Satış: 4,8362

ABD Rakka Operasyonunda YPG Kesin Olacak

Koalisyon gücü sözcüsü Albay John.L.Dorrian Rakka’da Yapılacak İŞİD Operasyonunda YPG’nin kesin bulunacağını, Türkiye’nin olası rolünün de görüşüldüğünü açıkladı.

ABD Rakka Operasyonunda YPG Kesin Olacak
  • 16.03.2017
  • 1.807 kez okundu

Koalisyon gücü sözcüsü Albay John.L.Dorrian Rakka’da Yapılacak İŞİD Operasyonunda YPG’nin  kesin bulunacağını, Türkiye’nin olası rolünün de görüşüldüğünü açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamarda bulundu. Video konferans yöntemi ile katılan Dorrian, “Rakkaoperasyonunda Kürtlerin varlığını öngörüyor musunuz, şu aşamada Türklerin bu kampanyaya bir katılımı söz konusu mu?” sorusuna verdiği yanıtta, “Rakka’nın kurtarılmasında Kürtlerin katılıp katılmayacağı konusunda, evet belli bir düzeyde katılmalarını öngörüyoruz. Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile ve Suriye Arap Koalisyonu birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Rakka operasyonuna katılan güçlerin yüzde 75’i Suriyeli Araplar. Bu da bölgenin demografik yapısının bir yansıması. Ayrıca bunun içinde Kürtler, Hıristiyanlar ve başkaları da var.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN ROLÜNÜN GÖRÜŞÜYORUZ”

Dorrian, sorunun “Türkler de bir rol oynamak istiyorlar, kaç asker katılabilir” diye yenilenmesi üzerine; “Türkiye’nin oynayacağı rol konusunda, haftalardır hatta aylardır açıklıkla söyledik, Kuzey Suriye’de DEAŞ’ı yenmek için Türklerin bir rol oynamasına açığız. Bu rolün ne olacağı, olup olmayacağı konusunda henüz bir anlaşmaya varmış değiliz. Ama askeri ve diplomatik kanallardan Türkiye ile her gün görüşüyoruz. Bu çalışmaların sonunda durum belli olacak.” dedi.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ