Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

AKP’den Gül Ailesine Vergi Misillemesi

Erdoğan’ın Defalarca Seçim çalışmaları için mitinglere katılması için davet edilen Abdullah gül çalışmalara katılmadığı için hükümet Misilleme yaptı

AKP’den Gül Ailesine Vergi Misillemesi
  • 05.06.2015
  • 774 kez okundu

11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün babası Ahmet Hamdi Gül ve kardeşi Macit Gül’ün şirketlerine çift koldan müfettiş incelemesi başlatıldığı ortaya çıktı. Denetimleri doğrulayan Macit Gül, yaptığı açıklamada “Rutin inceleme, müfettişler gelip gidiyorlar” dedi. Kayseri ve İstanbul’da iki şirketi bulunan Macit Gül, “Hakkımızda benim şahsım, gerekse şirketlerimizle ilgili iddia edildiği üzere rutin dışı herhangi bir vergi denetimi söz konusu değildir. Medyada yer alan haber, tamamen asılsızdır’’ dedi.

ÇİFT KOLDAN İNCELEME

Gül ailesinin Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Asteksan Makine ve Madeni Eşya Limited Şirketi’ni hem Maliye Bakanlığı hem de Çalışma Bakanlığı, çift koldan denetime aldı. Fabrikaya Maliye’nin vergi müfettişleri, Çalışma Bakanlığı’nın da iş müfettişlerini gönderdiği, şirketin vergi incelemelerinin yanı sıra istihdam yönünden de denetlendiği belirtildi.

”HERKES GİBİ BİZE DE DENETİM”

Şirketinde başlayan denetimleri doğrulayan eski Cumhurbaşkanı Gül’ün kardeşi Macit Gül, Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada, denetimleri “Rutin inceleme” olarak nitelendirdi. Şirketlerine 20-30 yıldır denetim elemanlarının geldiğini, bu duruma alışık olduklarını belirten Macit Gül, “Olağanüstü bir durum yok. Normal inceleme. Herkese yapılan rutin bir denetim faaliyeti. Şirketimize vergi müfettişleri gelir, çalışma müfettişleri gelir. Yıl içerisinde bu denetimler olur” diye konuştu.

FETİH KUTLAMALARI MI?

Macit Gül’ün “rutin inceleme” olarak nitelemesine rağmen, inceleme için “zamanlaması manidar” yorumları yapılıyor. Abdullah Gül’ün kurucusu olduğu AKP ile arasının açıldığı hatta Gül’ün yeni bir siyasi oluşum içerisinde olabileceği yönünde söylentiler dile getirilirken en son İstanbul’un fetih kutlamalarına katılmamasının AKP’de ciddi tepkilere neden olduğu ifade ediliyor. Siyaset kulislerinde, fetih kutlamalarına katılmayan Gül’e tepki olarak babası ve kardeşinin sahibi olduğu şirkette denetimlerin başladığı konuşuluyor.

BİLBOARDLARLA GÜNDEME GELDİ

Denetimlerle Türkiye gündemine giren Asteksan şirketi, sokak aydınlatma lambaları, yol bariyerleri, parklarda kullanılan banklar, çöp sepetleri, reklam panoları, otobüs durakları gibi ürünlerin imalatını yapıyor. Geçen yıl sermayesini 750 bin liradan 8,4 milyon liraya yükselten şirket, 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı toplam 2 bin 300 bilboardla gündeme geldi. O dönemde belediyenin işi Gül’ün kardeşi olması nedeniyle Asteksan’a verdiği iddiaları ortaya atılmış, ancak şirket yönetimi, belediyeye değil, belediyeden iş alan şirkete iş yaptıklarını belirterek iddiaları reddetmişlerdi.

MALİYE BAKANI ŞİMŞEK İNCELEMEYİ YALANLAMADI!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, FOX TV’de gündeme ilişkin soruları cevapladı. Şimşek, Abdullah Gül’ün kardeşinin şirketlerine yönelik vergi incelemesi başlatıldığı haberinin hatırlatılması üzerine, bunun siyasi duruşla ilişkilendirilmesinin son derece yanlış olduğunu iddia etti. Abdullah Gül’ü çok sevip, saydığını, kendisi ile diyaloğunun çok güçlü olduğunu anlatan Şimşek, “Yapılan çok çirkin bir yakıştırma” ifadesini kullandı.

VERGİ İNCELEMESİNİN ONAYI BANA GELMEZ

Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: “Bu konuda bilgi sahibi değilim. Vergi incelemeleri böyle 1-2 günde başlayıp da yansımaz. Gezi olaylarında çok ünlü sanatçılar çıktı, ‘Maliye bizi denetledi’ dediler, bir baktık ki denetim 2012’de başlamış, olaylar 2013’ün ortasında. Bu konuda herhangi bir bilgim yok, olsaydı da vergi mahremiyeti nedeniyle yorum yapamazdım. Bunun siyasi duruşla ilişkilendirilmesi, seçim öncesi fitne operasyonu dışında bir şey değil.” Sadece 2013’te 98 bin vergi incelemesi raporu yazıldığını hatırlatan Şimşek, “Hiçbir vergi incelemesinin onayı bana gelmez, hiçbir şekilde bana bilgi vermezler. Vergi denetiminin büyük bir kısmı risk analizine göre yapılır, zaman zaman sektörel incelemeler de yapılır. Bunların hiçbiri bana gelmez” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ