Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Antibiyotik Kullanımında Yeni Dönem mi Başlıyor?

Antibiyotik Kullanımında Yeni Dönem mi Başlıyor?
  • 23.01.2017
  • 605 kez okundu

Doktorlar artık hastanın antibiyotik kullanıp kullanmayacağına dair 5 dakikada netice veren hızlı tanı testi ile karar vermiş olacak.

Sağlık Bakanlığı, gereksiz antibiyotik kullanımın önüne geçmek için harekete geçti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ‘Akılcı Antibiyotik Kullanımı’ lansman toplantısına katıldı. Bakan Ak dağ, Türkiye’nin antibiyotiklerin gereksiz kullanımı ve bakterilerin de antibiyotiklere dirençli olması açısından OECD ülkeleri içinde en kötü durumda olan ülke olduğunu söyleyerek, bakanlık olarak antibiyotiklere senede 1 milyar lira ödendiğini açıkladı.

5 dakikada netice alınıyor.

Bakan Ak dağ, doktorların artık hastanın antibiyotik kullanıp kullanmayacağına 5 dakikada netice veren hızlı tanı testi ile karar vereceğini söyleyerek, “Aile hekimi, çocuk hekimi, kulak, burun, boğaz ve acil hekimlerine beta mikrobunu muayene esnasında tespit edecekleri test verileceğini ve bu testle belirleneceğini bildirdi.

Boğaz kültür testinin uzun sürdüğünü de söyleyen Bakan Ak dağ, hızlı beta testi ile hastanın boğazından alınan sürüntüde sadece beta çıkarsa antibiyotik kullanacağını söyledi. Hızlı tanı testinin uygulaması da Bakan Akdağ’ın katıldığı basın toplantısında yapıldı. Hekimlerin de bu konuda bilinçlendirileceğini söyleyen Bakan Akdağ’ın açıklamadan sonra toplantıya katılan bir basın mensubuna beta testi yapıldı.

3 hastadan biri antibiyotik kullanıyor

Bakan Ak dağ, halkı bilgilendirmek için spotlar, afiş ve el ilanları hazırladıklarını söyleyerek, “Antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında en kötü durumdayız. Ülke olarak bunun üstesinden geleceğiz. Antibiyotik kullanmadan evvel doktoru ile görüşmelidir.

Hastalar, doktorları antibiyotik yazmaya zorlamamalıdır. Antibiyotik ateş düşürücü değildir. Polikliniğe başvuran her 3 hastadan biri antibiyotik kullanıyor. Bakteri kaynaklı hastalıkta antibiyotik kullanılır fakat virüs kaynaklı hastalıklarda antibiyotik kullanılmaz.

Bakan Ak dağ, bir gazetecinin, 20 Şubat’ta ilaçlara geleceği ve zam dolayısıyla bazı ilaçların satılmadığı yönündeki bir sorusu üzerine de, “Sektörü sürekli takip ediyoruz. İlaç stoklayanlar tespit edilmesi durumunda en ağır şekilde cezalandırılmış olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ