Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

AP Türkiye’ye Seçimi Ertele Çağrısı

AP Türkiye’ye Seçimi Ertele Çağrısı
  • 24.04.2018
  • 2.009 kez okundu

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), mevcut OHAL koşullarında  Türkiye’ye 24 Haziran seçimlerini erteleme çağrısı yaptı.

AKPM Denetim Komisyonu adına bu sabah Strasbourg’da alınan kararda, seçim kanununun seçim kararından sadece bir ay önce değiştirilmiş olması, OHAL uygulamasına devam edilmesi, seçimlerin güvenliği ve saydamlığı konusundaki şüpheler ve tartışmalı mühürsüz oy pusulası kararının ‘seçimlerin demokratik bir ortamda düzenlenemeyeceğini’ gösterdiği belirtildi.

Deutsche Welle Türkçe’den Kayhan Karaca’nın aktardığına göre; kararda, yeni seçim kanunu ile seçimlerin düzenleneceği tarih arasındaki kısa sürenin siyasi partilere adapte olma ve hazırlanma süresi bırakmadığı not edildi.

Seçim kurallarının seçim tarihinden üç ay önce değiştirilmesinin Venedik Komisyonu tarafından belirlenmiş ilkelere aykırı olduğu hatırlatıldı. Seçim barajının yüzde 10’da kaldığı ve bu durumun siyasi çoğulculuk anlayışıyla bağdaşmadığı kaydedildi.

Kararın şu aşamada herhangi bir yaptırımı bulunmuyor Ancak AKPM Denetim Komisyonu demokratik standartlar konusunda Avrupa genelinde referans olduğundan, aldığı karar diğer Avrupa kurumları tarafından da destekleniyor.

Denetim Komisyonu’nun bu karar sonrası 24 Haziran seçimleri için gözlemci heyeti gönderip göndermeyeceği henüz bilinmiyor.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ