Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: 4,7484 / Satış: 4,7495
€ EURO → Alış: 5,5021 / Satış: 5,5038

Başbakan’dan Kürdistan Bayrağı Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Mesut Barzani’nin Türkiye ziyareti sırasında göndere çekilen Kürdistan bayrağı ile ilgili açıklama yaptı.

Başbakan’dan Kürdistan Bayrağı Açıklaması
  • 28.02.2017
  • 1.768 kez okundu

Başbakan Binali Yıldırım, Mesut Barzani’nin Türkiye ziyareti sırasında göndere çekilen Kürdistan bayrağı ile ilgili açıklama yaptı.

Yıldırım, “Irak anayasasına göre, Kuzey Kürdistan Bölgesel Yönetimi, özerk bir yapıdır. Parlamentosu vardır. Başbakan’ı bakanları vardır. Ayrı bayrağı vardır ve dünyada da bu şekilde tanınır” diye konuştu.

28 Şubat üzerinden ‘Başkanlık sistemi’ni öven Yıldırım, “Orada milli iradenin nasıl el değiştirdiğini çarpıcı şekilde tekrar hafızalarımızı yokladık, gördük. Biz niye cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi diyoruz? Diyoruz; çünkü millet, yetkiyi sandıkta doğrudan kendisi verecek. Milletin verdiği yetkiyi abidik gubidik yaparak, oyunlarla tezgahlarla değiştiremeyecek. Onun için 16 Nisan’da milli iradenin tesisi için hazır mıyız? Maşallah, siz işi bitirmişsiniz” diye konuştu.

‘Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğüne sonuna kadar saygı duyar’
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ile Türkiye temasları kapsamında, hangi konuların görüşüldüğünü anlatan Yıldırım, ayrıca Barzani’nin İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’ne gelişi sırasında kapının önündeki direğe çekilen ve tartışmalara neden olan bayrakla ilgili de konuştu. Başbakan Yıldırım, “Dün IKBY Başkanı Sayın Mesud Barzani ile bölgedeki gelişmeleri konuşup, terörle mücadele başta olmak üzere ikili ilişkilerin gelişmesi, PKK’ya karşı iş birliğinin artırılması ve terörle mücadelede etkin bir çalışma yapılması konularını ele aldık. Bugünlerde bir bayrak hikayesidir, gidiyor. Irak anayasasına göre, Kuzey Kürdistan Bölgesel Yönetimi özerk bir yapıdır. Parlamentosu vardır, başbakanı, bakanları, ayrı bayrağı vardır. Dünyada da bu şekilde tanınır. Sanki yeni bir teamülmüş, yeni bir uygulamaymış gibi bunu gündeme getirmenin iyi niyetle izahı mümkün değildir. Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğüne sonuna kadar saygı duyar. Irak anayasasının gereği neyse ona da saygı duyar. Bizim bunun dışında başkaca bir diplomatik teamül geliştirmek, buna göre yeni usuller ortaya koymak gibi bir uygulamamız olmadı, olamaz” dedi.

Kürdistan bayrağının göndere çekilmesine Bahçeli’den tepki
IKBY Başkanı Mesut Barzani İstanbul’a gelmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ilk kez Kürdistan Bayrağı göndere çekilmiş ve tartışmalara neden olmuştu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de partisinin grup toplantısında Kürdistan bayrağının göndere çekilmesiyle ilgili, “Kürdistan bayrağının Türk bayrağı ile eş tutularak asılması skandaldır, rezalettir. Bu durumdan Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın haberi var mıdır?” sözleriyle tepki göstermişti.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ