Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: 4,8219 / Satış: 4,8225
€ EURO → Alış: 5,5110 / Satış: 5,5387

Baydemir’den TBMM’ye Cezaevi Önergesi

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Şanlıurfa Cezaevindeki koşullar hakkında TBMM’ye önerge sundu.Baydemir, mahkumların işkencelere maruz kaldığını öne sürdü.

Baydemir’den TBMM’ye Cezaevi Önergesi
  • 11.01.2017
  • 1.476 kez okundu

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Şanlıurfa Cezaevindeki koşullar hakkında TBMM’ye önerge sundu.Baydemir, mahkumların işkencelere maruz kaldığını öne sürdü.

Ruha Ajans’ın geçtiğimiz günlerde “Şanlıurfa Cezaevindeki insanlık dramı görmezden geliniyor” başlıklı haber meclise taşındı. HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Ruha Ajans’ın gündeme Şanlıurfa Cezaevindeki koşullar hakkında TBMM’ye önerge sundu.Baydemir, mahkumların işkencelere maruz kaldığını öne sürdü.

ÇIPLAK ARAMADAN GEÇİRİLMİŞLER

Baydemir, önergesinde şunları söyledi: “Şanlıurfa’da Emniyet birimleri, Jandarma Komutanlıkları, cezaevleri hakkında işkence iddiaları yeniden gündeme gelmiştir. İnsan Hakları Derneği’ne kaldıkları cezaevlerinden mektuplar göndererek başvuran tutuklular, gözaltında çeşitli işkencelere maruz kaldıklarını, doktor kontrollerinde kendilerine darp raporu verilmediğini, cezaevlerine girişlerde de çıplak aramadan geçirildiklerini beyan etmişlerdir. Bu iddiaların araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, Meclis İç Tüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve talep ederiz.”

BU HABER TBMM’E TAŞINDI

Baro: Şanlıurfa Cezaevindeki insanlık dramı görmezden geliniyor

Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Genel Sekreteri Av.Murat Aydeniz, Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevindeki insanlık dramının görmezden gelindiğini belirterek, “Adalet Bakanından katlanılmaz koşullara acil çözüm bulmasını umuyoruz” dedi.

Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Genel Sekreteri Av.Murat Aydeniz, Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevinde hükümlü ve tutukluların yaşam koşulları hakkında açıklama yaptı.

Cazaevinde sorunların her geçen gün arttığını belirten Aydeniz, “Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını inceleme komisyonu,Baromuzun cezaevi izleme komisyonu,insan hakları savunucuları,sivil toplum kuruluşları ve hürriyetinde yoksun kalanların yakınları tarafından yapılan onlarca açıklama ve eylemler maalesef mevcut cezaevine somut ve kalıcı bir çözüm henüz bulunmuş değildir.Baromuz ,13/04/2011 tarihinde yapmış olduğu basın açıklamasında Şanlıurfa E Tipi kapalı cezaevinin şartlarının insani ve vicdani olmadığı yönünde uyarı yapmıştı.Uyarının hemen akabinde iki ay sonra ,16/06/2011 günü tutuklu ve hükümlülüler yatacak yer bulamadıklarından ve cezaevi koşullarından şikayet edip,koğuşları ateşe vermişti. Petrol türevinden üretilen süngerlerin aniden ateş alması sonucu ortalığa yoğun bir dumanın yayıldığı,bunun neticesinde 3’ü hükümlü 10’u tutuklu olmak üzere 13 kişi yaşamını yitirmiştir. Sözkonusu olay sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları İnceleme Komisyonu 19.06.2012 tarihinde cezaevinde incelemelerde bulunmuş.İncelemede bulunan heyet ‘’Şanlıurfa E Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda kapasite fazlası tutuklu ve hükümlü barındırdığı. Kapasite sorunu ile bağlantılı olarak sosyal faaliyet için alan ayrılamaması, sağlık hizmetlerinin aksaması, koğuşlara verilen su miktarının ve personel sayısının yetersiz kalması gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların çözümü adına nakillerin yapılması olumlu görülmüştür. Fakat kalıcı çözüm için inşaatı süren binaların en kısa zamanda kullanıma sunulması gerektiği’’ rapor haline getirmişlerdir” dedi.

Soğuktan dolayı hasta oluyorlar

Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Genel Sekreteri Av.Murat Aydeniz, yıllarca cezaevinin şartlarını yetkililerle paylaşmalarına rağmen herhangi bir iyileştirmenin yapıldığını vurguladı. Mevcut sorunlara çözüm bulunmamakla birlikte,sorunların her geçen gün arttığını ifade eden Av Murat Aydeniz, şöyle konuştu: “Cezaevinde yapmış olduğumuz incelemede,tutuklu ve hükümlülerle yapmış olduğumuz görüşmelerde, sağlıksız yemeklerden,cezaevinin yeterince ısıtılmamasından,yeterince banyo yapamadıklarından ötürü,salgın hastalıklar başladığından şikayet etmektedir mahkumlar.Mahkumların çoğu cezaevinin soğuk olmasından dolayı hasta olmuştur.Koğuşlara haftada 2 gün ,3’er saat su veriliyor.Bu bağlamda her mahkuma 2-3’er dakika ihtiyaç süresi düşüyor.Cezaevinin kapsitesi 600 kişilik olmasına rağman kapasitesinin üstünde 1000’ e aşkın mahkum kaldığından dolayı mahkum ve tutukluların çoğu bu soğuk havalarda, yerde beton zemin üzerinde uyumaktadırlar.Unutulmamadır ki, hürriyetinden yoksun bırakılanların insan onuruna asgari koşullarda yaşama hakları vardır.Hiç kimse işkenceye gayrii insani yahut haysiyeti kırıcı ceza veya muameleye tabi tutulamaz.Adalet Bakanından katlanılmaz koşullara acil çözüm bulmasını umuyoruz.”

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ