Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: 4,8068 / Satış: 4,8079
€ EURO → Alış: 1,2786 / Satış: 1,2850

Bu Güvercinler İçin Kamera Sistemi Kuruldu

Bu Güvercinler İçin Kamera Sistemi Kuruldu
  • 24.01.2017
  • 686 kez okundu

Kuş sevgisi ve besleme alışkanlığı olarak çok yoğun halde yaşandığı kentlerin başında gelen Şanlıurfa’da bir vatandaş ise, evinin damında oluşturulan özel yerde yetiştirdiği, her biri birbirinden çok değerli İspir cinsi güvercinlerini 7 gün 24 saat güvenlik kameraları izliyor.

Kuş yetiştiriciliğin yaygın olduğu “Peygamberler şehrinde, özellikle evlerde güvercin besleme alışkanlığı yüzyıllardır devam ediyor. Zevk için yapılmakla birlikte kendine özgü özellikleri olan bir iş olarak da görülen kuşçuluğun, tarihte kentteki mimariyi dahi etkilediği de biliniyor.

Evlerin damında veya özel oluşturulan odalarda yetiştirilen İspir, Bağdadi, Meverdi, Zırhlı, Müsevet cinsi gibi güvercinler, özelliklerine göre ihaleyle yüksek fiyatlardan satışı yapılıyor.

Kuşçuların bir araya geldiği kahvehanelerin olduğu Şanlıurfa’da hayvan severler, Haşimiye Meydanındaki tarihi Kapalı Çarşı’da toplanıp, görüş alışverişi yapılıyor, sohbet ediyor. Kuşçular, haftanın belirli günlerinde cins kuşlar için burada yapılan ihalelere de katılıyor.

Babasından devraldığı kuş yetiştiriciliğini devam ettiren mobilya imalatçısı Ömer Belet (37), evin damına yaptırdığı cam kaplı özel mekanda İspir cinsi 30 kuş besliyor.

Her biri birbirinden değerli güvercinlerin yerleştirdiği güvenlik kameralarıyla korumaya çalışan Belet, güvercin sevdasının ölen babasından kendisine miras olarak kaldığını söyledi.

Babası vefat edince onun güvercinlerine sahip çıktığını, işinden arta kalan zamanında hayvanlarıyla ilgilendiğini söyleyen Ömer Belet, kentte “çütlücülük” diye tabir edilen eşli kuş beslediğini söyledi.

Belet, evvelden kuş uçurtmaya merak saldığını, fakat komşularını rahatsız etmemek adına bundan vazgeçtiğini söyleyerek, “Babamdan gördüğüm gibi ‘çütlüçülük’le ilgilenmeye başladım. Son zamanlarda ülke genelinde bununla ilgili festivaller yapılmaya başladı.

Güzel güvercin yarışmaları başlayınca bu iş daha iyi bir hale döndü, tatlı bir rekabet oldu. Biz de damarları bir araya getirmeye çalışıyoruz. İyi 2 kuşu buluşturup, kaliteli yavru elde etmeye çabalıyoruz. Çeşitli güvercin türleri var ama İspir daha dikkat çeken ve sevilen bir tür. Bunun için ben sadece İspir besliyorum.

Şu an en gözde güvercinlerinden birisi “Drej” ismini verdiği kuşu olduğunu söyleyen Ömer Belet, bu gibi güvercinlerin ender yetiştiğini söyledi.

Kuşu için gelen pek çok teklifi reddetti Belet, konuşmasına şöyle devam etti:

İspir iyi bir kuş. Bir defa göz, burun çok iyi olacak, kumaşı, tüyü çok iyi olmalı. Boyun aralığı çok uzun ve beyaz olmalı. Burnu dik olması ve gözlerin kıpkırmızı olması gerekiyor.

Bunların hepsi bu kuşta birleşmiş. Onun için ayrı bir güzelliği ve değeri var. Kısa bir zaman evvel İskenderun’da yapılan festivalde Drej şampiyon oldu. Bundan bir gün sonra bir arkadaş bana satmam için 50 bin lira teklif yaptı, ben bu fiyata vermedim.

Festivalden evvel ağzımdan 150 bin lira fiyat çıktı ama bu da onun karşılığı değil, onun için satmayı düşünmüyorum. Şimdi bir arabanız var diyelim yüksek fiyatlı, bununla kaza yapsanız bile paranız varsa aynısını alabilirsiniz.

Ama 150 bin liraya bu kuşu sattığınız zaman paranız bile olsa bir daha böyle bir kuş bulamazsınız. Onun için bu kuş işinde fiyat olmaz aslında. Merak işidir yani. İnsan beğenirse paraya hiç bakmaz verir.

Bunun tek bir yavrusunu bir arkadaşıma 20 bin liraya sattım. O da çok ısrar ettiğinden ve onu kırmamak için sattım. Belki bu para çok görünebilir fakat bu gibi kuşlar için bu değer. İyi kuş olacak, adam zevk alacak beslerken.

Güvenliği kameralar sağlamış oluyor

Ömer Belet, kuşlarını özel yem ve sularla beslediğini söyleyerek, üşümemeleri için camdan güneş alan bir yuva hazırladığını ve elektrikli sobayla ısıtıyor.

Güvercinlerine sabah akşam yem verdiğini, ilaçlarını, yemlerini hiç aksatmadığını anlatan Belet, şöyle devam etti:

Sularına sirke koyarız, midesini temizlesin diye. 15 çeşit yemle besliyoruz. Güvenliği ise hat safhada tutuyoruz, çünkü kuşçuluk ta müthiş rakamlar var. Bu rakamlar da bizim için tehdit oluşturuyor. Geçen bizim bir arkadaşımızın kuşları çalındı.

İnsan üzülüyor hem maddi olarak hem de bir daha elde edemeyeceğiniz kuşlar bunlar. Paranız dahi olsa bulamazsınız. Bunun için güvenliği kameralarla sağlıyoruz. 24 saat canlı izliyoruz. Verici çip olayıyla ilgili çalışıyoruz.

Bu sayede Allah korusun başımıza böyle bir olay geldiğinde kuşumuzu bulma şansımız olur. İnşallah böyle bir durumla karşılaşmayız ama güvenliğimizi ön planda tutuyoruz. Kışın soğuk olduğundan ısıtma yapıyoruz, çünkü özellikle yavru kuşlar havadan çok etkileniyor. Bunun için sobalar kurduk. Ayrıca yuvayı camdan yaptık ki güneş alabilsin, güneş bir saat buraya yansıdı mı yeterli. Beslerken kuşlar mutlaka güneşi görmeli, yuvanın her tarafı güneşi görecek.

Ömer Belet, kuşçuluğun bir tutku olduğunu, her güvercini ayrı ayrı sevdiğini de sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ