Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: 4,7484 / Satış: 4,7495
€ EURO → Alış: 5,5021 / Satış: 5,5038

BURUK BAYRAM SEVİNCİ

Elif GÖKÇE
Elif GÖKÇE
  • 01.07.2014
  • 963 kez okundu

Bugün bayrammış Anne..!

Hani bir zamanlar sevinçle,neşeyle, umutla beklediğimiz bayram günleri  vardı ya! Hani o gecenin sabah oluşunu beklerken, sanki zaman dururdu. Gece bir türlü sabah olmak bilmezdi ve yatağa girerken günler öncesinden alınmış yeni elbiselerimizi, ayakkabılarımızı yanıbaşımıza koyar onlarla beraber sabahlardık. Güneşin doğuşuyla  gözlerimizi açar açmaz yeni elbiselerimizi giyer, daha kahvaltı yapmadan bizden köşe bucak sakladığın şekerleri aramaya koyulurduk. Ardından coşkuyla, heyecandan kıpır kıpır eden yüreğimizle sokaklarda koşuşturmaya başlardık. Bizler gibi o kadar çok çocuk vardı ki? Onların arasına karışır kapı kapı dolaşmaya  başlardık. Çaldığımız her kapıdan büyüklerimizin bayramını kutlar, ceplerimizi şekerlerle doldurukduk. Sonra oyunlara dalar akşamın gelişiyle evlere dağılırdık.
Ve işte bugün yine bayrammış Anne! Ama nedense bu bayram hüzün kokuyor. Her yanıyla yıkılmışlıkları, umutsuzlukları barındırıyor koca benliginde. Gözlerde sevinç yerine acının bıraktığı gözyaşı,  yürek yangını var. Bugün bayrammış ama eski umut dolu bayramlardan eser bile kalmamış. Şimdi ise üstümüzde tozun dumana karıştığı  kirli, yırtık paçavralar var ve  bunlar değil de acınası gözlerle bakan bakışlara rastlarken gözlerim, o an içimi bir burukluk kaplıyor, sol yanım sıkışıyor,  canımın yandığını hissediyorum Anne?
Sahi bugün bayram ama babam hala gelmedi anne.  Günlerdir göremiyorum onu.  Kapı her çalışında babamın geleceği umuduyla koşarak kapıya doğru gidiyorum ve kapıyı her açtığımda babamı beklerken bir başkasını görüyorum.
Babam nerde Anne!
Hadi söyle de gelsin eve! Bugün bayram ya? Elini öpeyim.  Yeniden boynuna sarılıp “hoşgeldin babacığım” diyeyim. Neden susuyorsun, neden konuşmuyorsun Anne? Sessizce, yanaklarına süzülen göz yaşlarını bile silmiyorsun.  konuş benimle! Babam gelmeyecek mi artık?  Bizi bırakıp uzaklara mı gitti? Bana gitmediğini ya da tekrar döneceğini söyle anne?
Neden giyiniyorsun, yine nereye gidiyoruz Anne?  Kaç haftadır, neredeyse hergün bıkmadan,yorulmadan mezarlığın yolunu tutuyoruz. Yolda yürürken elimi sıkı sıkı tut bırakma anne? Caddeler bir tuhaf; yıkık dökük her yer.  İnsanlar gözyaşları içinde, ordan oraya koşturuyor. Kiminin elleri yüzü kan revan içinde, kimininki ise gözleri telaşlı… Sanki kaybettiklerini arar gibi gökyüzüne dumanlarla beraber, feryatlar yükseliyor. Hadi çabuk ol Anne! Gidelim burdan. Korkuyorum? İşte mezarlık tam karşıda, sonunda geldik. Ne oldu sana? Gelir gelmez neden yine gözlerin doldu? Bu toprağın altında yatan kim Anne ? Her gelişimizde mezar taşına sarılıp hıçkıra hıçkıra ağlıyorsun. Kim bu anne! Yoksa düşündüğüm gibi mi … Bu toprağın altında yatan, günlerdir yolunu gözlediğim babam mı? Ne olur “Hayır” de.  “Olamaz, mümkün değil” de, bana
Anne o kadar yorgunum ki bedenim ve ruhum asla dayanamaz, kaldıramaz böyle bir acıyı…

Ahi babam! Bizi; yalnızlığa,sensizliğe terkedip de nasıl gidersin?  Kalk, ne olur? Sen babasın, hani güçlüydün!  Hani bizi hiç bırakmayacaktın!
Bekle baba! Oradan çıkmana yardım edeyim? Ellerimle kazıyıp avuçlarımı toprağınla doldurup üstünü açayım. Az  kaldı baba, birazdan çıkaracam seni oradan. Merak etme sakın!  Seni bırakmam buralarda? Anne, hadi sen de yardım et bana! Babamı bir an önce çıkarıp eve götürelim. Bana baban öldü deyip durma. Baki o yaşıyor.  Hatta şuan benimle konuşuyor. Dur, anne!  Babamı burada bırakmayalım.  Onuda götürelim. Babam olmazsa kimsesiz kalırız yine!  Geceleri korkuyla uyanır, odanın bir köşesinde yine tedirgin ve yorgun  bir haldede sabahlarız.  Allaha dua etsem, yalvarsam, yakarsam bana babamı geri verir mi? Son bir kez ona sarılsam, koklasam ve kucağında sabahlasam olmaz mı?
Hava gittikçe ısındı anne! Nedense üşüyorum.  Umutsuzluğun, çaresizliğin derinliklerine gömülmüş ruhum; donup kaldı . Bu dünya bana bir babayı çok gördü!  Onu acımadan benden alıp, toprak altına gömen zalimlerden elbet bir gün hesap soracağım. Bizi evimizden, o sıcacık ateş tüten ocağımızdan, en hazini de canım babamdan koparıp çaresiz kimsesiz bırakan insanlığa yazıklar olsun anne!

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ