Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çipli Ehliyet Almak İçin Yapılması Gerekenler

Ehliyet yenilemek için nereden randevu alınacak? Ehliyet yenileme işlemi ücreti ne kadar?

Çipli Ehliyet Almak İçin Yapılması Gerekenler
  • 15.03.2017
  • 2.561 kez okundu

Çipli ehliyetlere geçilecek olması sürücülerin kafasında pek çok soru işareti oluştururken şu anda en önemli gündem konusu ehliyet yenileme işleminin nasıl yapılacak.

Ehliyet yenilemek için nereden randevu alınacak? Ehliyet yenileme işlemi ücreti ne kadar?

01 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik gereğince, ehliyetler 2020 yılına kadar şu anda da yürürlükte olan koşullar dahilinde yenilenebilecek.

Ehliyet yenileme işlemi Emniyet Genel Müdürlüğüne ait (www.surucurandevu.egm.gov.tr) internet adresinden online randevu aldıktan sonra, il/ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet biyometrik fotoğrafla yapılacak.

2017 Ehliyet yenileme evrakları üzerine merak edilenler arasında randevu alma sistemi de bulunuyor. Sürücü belgesi randevu sistemine girenler bir uyarı görmektedir.

Uyarı “sağlık raporu” üzerinedir. Randevu almadan önce uyarı dikkatlice okunmalıdır. İçeriğimizde yenilenmiş ehliyet son tarih, ücretler, biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve ücretleri, randevu nasıl alınır sorularına cevaplar bulunmaktadır.

Eski sürücü belgeniz, belgeyi almak için tam teşekküllü sağlık raporu, nüfus cüzdanı veya pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, Parmak izi ( Dışarda yaptırmak yasaktır, Emniyet Müdürlüklerinde yaptırılacaktır), Bankaya ödenmiş tahsil faturası (15 Türk Lirası), Kan grubunuzun belgesi veya evrakı (Kan grubu eski ehliyetinizde yazıyorsa herhangi bir işlem yaptırılmasına gerek yoktur).

Yeni tip sürücü belgeleri 1 ocak 2016 itibariyle verilmeye başlandı. Eski sürücü belgelerinin bu tarihten itibaren 5 yıl içinde değiştirilmesi gerekiyor.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ