Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Demokratikleşme Paketi Meclis’ten Geçti

Kürtçe eğitime olanak sağlayıp, “kapalı alan” olarak tanımlanan stadyumlarda da gece 24.00’e kadar miting yapılabilmesinin önünü açan demokratikleşme paketi, Meclis’te önceki gece sabaha kadar devam eden mesainin ardından yasalaştı.

Demokratikleşme Paketi Meclis’ten Geçti
  • 03.03.2014
  • 664 kez okundu

Siyasi partilerde ‘eş başkanlık’, özel öğretim kurumlarında Kürtçe eğitime olanak sağlayıp, “kapalı alan” olarak tanımlanan stadyumlarda da gece 24.00’e kadar miting yapılabilmesinin önünü açan demokratikleşme paketi, Meclis’te önceki gece sabaha kadar devam eden mesainin ardından yasalaştı. Muhalefet, görüşmeleri 12 saat süren pakete sadece bir “;” ekleyip, “le” ekini “de” olarak değiştirebildi. Meclis de paketin kabulünün ardından seçimlere kadar tatile girdi. Yasayla getirilen yenilikler şöyle:

‘X, Q, W’ özgürlüğü

*Yerel ve genel seçimlerde her türlü propaganda Türkçenin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde de yapılabilecek.
*Genel seçimlerde yüzde 3’ün üzerinde oy alan partiler Hazine yardımı alabilecek.
*Siyasi partiler, tüzüklerinde yer almak ve 2’den fazla olmamak koşuluyla eş genel başkanlık sistemini uygulayabilecek.
*Köylere eski isimler yeniden verilebilecek.
*Polisin operasyon ve eylemlerde çektiği görüntülerde ‘logo’ kullanılacak.
*Ayrımcılığın yanı sıra nefret suçu da cezalandırılacak eylemler arasına girdi.
*Yaşam tarzına müdahale de suç kapsamına alındı.
*Dini inancın gereğinin yerine getirilmesini engelleyenlere 1-3 yıl hapis cezası.
*Eğitim hakkının engellenip, öğrencilerin toplu olarak oturdukları bina ya da eklentilerine girilmesine, orada kalınmasına engel olanlara da 2-5 yıl hapis.
*‘X, Q ve W’ harflerinin kullanımına ilişkin yasalarda yer alan cezalar kaldırıldı, böylece klavyelere özgürlük getirilmiş oldu.

Taksim yasağı iddiası

Yasanın, miting ve gösteri yürüyüşlerinin yapılacağı alanların yeniden düzenlenmesini öngören maddesine ise muhalefetten tepki geldi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Gezi’den intikam paketi bu. Taksim gösterilere kapatılacak. Türkiye ’nin bütün meydanlarını gösterilere kapatmanın hazırlığı bu. Meydanlardan korkanlar demokratikleşme paketi hazırlayamaz. Taksim meydanıyla hesaplaşma anlayışı içinde olanın demokratikleşme paketi getirmesi mümkün mü?” dedi.
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise düzenlemenin bütün illerle ilgili olduğunu belirterek, amacın ise gösteri hakkının kullanımıyla birlikte huzurun bozulmamasını da sağlamak olduğunu söyledi.
Pakete muhalefete katkısı ise sadece bir “;” ile “de” eki değişikliği oldu. BDP verdiği önergeyle, paketin 3. maddesinde yer alan “siyasi partilerin ilçe teşkilatı” ifadesinden sonra gelen virgülün noktalı virgül olarak değiştirilmesini sağladı.

‘Bari katkı sunalım dedik’

Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu bu değişikliğe, “Bir düzeltmedir, doğrudur” diye destek verirken, önerge sahibi BDP’li Hasip Kaplan da, “Çok çalışıyorsunuz, 24 saat, noktalara virgüllere de dikkat etmiyorsunuz, bari dedik o konuda biraz katkı sunalım” dedi. CHP’nin kabul edilen önergesiyle de, metindeki “lehçelerle de” ifadesi “lehçelerde de” olarak değiştirildi. Kuzu bu değişikliğe de, “Eldeki basılı metinde ‘lehçelerle de’ deniyor, Levent Bey’in (önerge sahiplerinden CHP Ankara Milletvekili Levent Gök) yaptığı açıklama ise ‘lehçelerde de’ şeklinde. İkisi de benziyor ama belki Türkçe olarak bu daha vurgulayıcı olur” sözleriyle destek verdi.
Muhalefet partilerinin, demokratikleşme paketiyle ilgili verdiği diğer önergeler ise iktidar milletvekilleri tarafından reddedildi.

Meclis’te ‘koku’ araması

Demokratileşme Paketi’nin görüşmeleri sırasında Genel Kurul salonunda ‘yanık kokusu’ araması yapıldı. AKP milletvekili sıralarından geldiği belirtilen yanık kokusu uyarıları üzerine birleşime verilen ara sırasında salona gelen teknik servis elemanları, ellerindeki elektronik cihazlarla kablo kokusunun kaynağını aradı.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ