Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Düşünen Genç Nesil İhtiyaç mı?

Mehmet Akif Şenel
Mehmet Akif Şenel
  • 23.12.2017
  • 4.284 kez okundu

Toplumda gençlerin yeri
Her asırda gençlerin önemi
Fikirler el fenerimi

Tüm çağlarda düşünen gençler her zaman yarının büyük aydınları olmuştur. Hatta yaşarken keşfedilmeyen gelen çağlara ışık tutmuştur. Zihnini kullanan genç büyük başarı sağlayacaklarından umutluyuz. En azında her gelen bir birikimle miras etmesi yenilere ilk basamağı çıkmalarına kolaylık sağlar.

Dinamik bir arayış karşısında hiçbir engel dayanmaz. Heyecanın ve şevkin olduğu bir diyarda ihtiyaçlar karşılıksız kalmaz. Merakın önünde hangi icat saklanmış. Feyizle uyanmış bir mucidin gözünde, yenilik ne zaman kaçabilmiş. Durmadan sekteye uğramadan daima çalışan. Böyle bir çaba,en uzakta olanı her zaman keşif ve icadı da yakındır.

Hareketin olduğu yerlerde insanlar her vakit yenilenmeye ihtiyaç duyar.
Yeni ihtiyaçlar, yeni araçlar: yeni araçlarda mucitlerini bekler. Bazen gizli hazine aradığın zaman çıkmaz. Bazen beklediğin yerin çok uzağında farklı bir kapağın altında olur. Belki de seni ölçmek ister. Ne kadar koştuğunu nasıl aradığını.

Say ve çalışmayı bırakan: yenilenmeyen çalışmayan, eyleme ve harekete gelmeyen; nesil bitmeye ve tükenmeye yüz tutar. Millet olarak da medeniyette düşüşe başlar. Geleceğe aktaracak mirası da kalmaz. Kendisini hatırlayan bahsedeni olmaz sadece yediğiyle kalır. Güzel hikmetli bir söz; Ey genç,sen bu milleti tutup kaldıracaktın güyâ, Nasıl da dalıvermişsin o kalkılmaz uykuya. Bunu hatırlamalıyız.
Kendim olarak sadece görmemeliyiz kendimizi toplumun geleceği için sorumluyuz.

Nasıl ki çalışkan duyarlı, hem anlayışlı, kendi değerlerinden ödün vermeyen, daima olgu ve olayları yorumlayan; dünyada başarıyı keyfiyetli şekilde yakalar. Tabi gençlik yoğun his ve duyguların olduğu bir dönemdir Genç yaşamın hiçbir döneminde hissedilmediği kadar umut doludur. Duyguların doruklarda olduğu zaman gençlerin hislerini aklın eline bırakması gerekir. Neyi nasıl yapılacağını yapılmasını gerekeni nedir iyi sorması lazım.

Bu gün elimizdeki kolaylıkların olması ve oluşması büyük çabaların ve bir çok fedekarlı bilgin kişilerin katkılarıyla bu seviyeye geldi.
Elimizdeki imkanları işleyemiyorsak ellini uzatan isteyen bir ustaya verebiliriz yürüyeceği yolda el feneri olur. Fikirlerimizde…

Bir asır sonra gerçi zaman hızlanmış elli yıl sonra anlatılacak ve örnek gösterilecek alimler bilginler: şimdiki yetişen pırıl pırıl yetişen genç akademisyenlerimizdir. Bu sınır değil devamı var….

Biz yürüdükçe bilim ilerleyecek, ilimi talim ettikçe toplum ferahlayacak. Bize düşen yaşadıkça çalışmayı elden bırakmamak, gençlerin istidat ve kabiliyetlerinin inkişafına çalışmaktır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ