Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: 4,8374 / Satış: 4,8391
€ EURO → Alış: 5,6142 / Satış: 5,6161

Gar Davasında Konuşma Tehdidi

10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı kavşağında terör örgütü IŞİD tarafından düzenlenen saldırılarda 109 kişi yaşamını yitirmişti.

Gar Davasında Konuşma Tehdidi
  • 02.05.2017
  • 3.485 kez okundu

10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı kavşağında terör örgütü IŞİD tarafından düzenlenen saldırılarda 109 kişi yaşamını yitirmişti.

Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar, müştekiler ve taraf avukatları katıldı. Duruşma, kimlik tespitinin ardından celse arasında yakalanarak, tutuklanan ve bombacıları Ankara’ya getiren Halil İbrahim Durgun’un kendini patlattığı Gaziantep’teki evde Durgun’un eşi Esin Altıntuğ ile birlikte bulunan Hatice Akaltın’ın çapraz sorgusuyla başladı.

‘Üzerimdeki para sattığımız aracın parasıydı’
Yakalandığında SEGBİS aracılığıyla mahkemeye verdiği ifadesi sorulan Akaltın, “Ev taşıyacağımız için eşim taşımacı tutmuştu. Eve eşya taşıyan kişiler gelip gidiyordu. Esin Durgun ve eşi Halil İbrahim Durgun o dönemde eve geldiler. İkinci gelişlerinde kapı aralığında büyük bir valiz dikkatimi çekmişti. Üzerimde bulunan sekiz bin lira, sattığımız aracın parasıydı” dedi.

Sorgusunda sorulara yanıt veren sanığa eşi Metin Akaltın ve sanıklardan Mehmedin Baraç, “Cevap verme” diye seslendi. Bunun üzerine sanık, bütün sorulara “Cevap vermek istemiyorum” diye karşılık verdi.

Diğer sanıkların müdahalesiyle sanığın sorulara cevap vermemesi üzerine salonda bulunanlar, duruma tepki gösterdi. Yaşanan gerginlik mahkeme başkanının araya girmesiyle sona erdi.

Bu sırada söz isteyen sanık Akaltın’ın avukatı Oğuz Akman, “Müvekkilim suçsuz olduğuna inanıyorum, o yüzden sorulara cevap vermesini istiyorum. Eğer sorulara cevap vermezse avukatlığından çekileceğim” dedi. Bu sözler üzerine salonda bulunanlar, sanık avukatını alkışladı.

Avukatının talebi üzerine tekrar çapraz sorgusuna devam edilen Hatice Akaltın, “Üzerime atılı suçlar sabit olsaydı konuşurdum. Bunların doğrulukla ilgisi olmadığı için cevap vermek istemiyorum” dedi ancak Akaltın, müşteki avukatlarının sorularının çoğuna cevap vermeye başladı.

Söz alan sanık Akaltın’ın avukatı Akman, müvekkilinin sorulara daha net cevaplar vermesi için diğer sanıkların salondan çıkartılmasını talep etti. Sanık da mahkeme başkanının taleple ilgili sorusu üzerine “Şu durumda sorulara net cevaplar veremem” diye yanıt verdi. Bunun üzerine diğer sanıklar salondan çıkartıldı.

Sanıklar, salondan çıkartılırken, Metin Akaltın eşi Hatice Akaltın’a “Konuşmayacaksın” diye seslendi. Sanık Akaltın, eşinin avukatının yanından geçerken de avukata “Sen savunma daha iyi” dedi.

Sanıklar salondan çıkartıldıktan sonra tekrar söz isteyen sanık avukatı, müvekkilinin iki çocuğu olduğunu ve onların hayatından endişe duyduğunu belirterek, şunları söyledi: “Çocuklarının hayatından endişe ettiği için sorulara cevap vermeyebilir. Talebimiz çocuklarının hayatı için gerekli önlemlerin alınmasıdır. Ben tekrar müvekkilimden sorulara cevap vermesini rica ediyorum. Ancak müşteki avukatlarının da aynı soruları sormamalarını istiyorum.”

Avukatının sözlerinden sonra sorgusuna devam edilen sanık Hatice Akaltın, daha önceki ifadelerinden farklı bir şey söylemedi. Duruşmaya ara veren mahkeme, duruşmanın daha önce ifadesi alınmayan müştekilerin ifadesiyle devam edileceğini söyledi.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ