Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Gezi Araştırma Başkanlık Anketi Sonucu

Gezi Araştırma sonucu Evet” propagandası her ne kadar “FETÖ ve PKK” üzerinden sürdürülse de “hayır” oylarının önüne geçilemiyor.

Gezi Araştırma Başkanlık Anketi Sonucu
  • 15.02.2017
  • 1.723 kez okundu

Gezi Araştırma sonucu Evet” propagandası her ne kadar “FETÖ ve PKK” üzerinden sürdürülse de “hayır” oylarının önüne geçilemiyor.

Son araştırma da Gezici Araştırma Şirketi’nden. 4-5 Şubat tarihlerinde, 24 il, 85 ilçe ve 135 mahalle ve köyde ikamet eden toplam 2 bin 860 katılımcıyla oyunun rengi soruldu. Anket, halkın tercihini ortaya koydu. “Evet” oyları yüzde 43,7 iken hayır diyenlerin oranı yüzde 45,7 oldu.

Kararsız oylar dağıtıldığında fark daha da belirginleşiyor. Kararsız oylar dağıtıldıktan sonra “evet”in oranı yüzde 48,9’a, “hayır” diyenlerin oranı yüzde 51,1’e çıkıyor.

Ankete göre sandığa katılmama oranı ise yüzde 16 civarında… Referandumda sandığa gitmeyeceğini ifade edenler çoğunlukla CHP, HDP ve Saadet Partisi seçmeni. Gezici Araştırma Merkezi Genel Müdürü Murat Gezici’ye göre referandumda sonucu kararsızların tercihi ve sandığa gitmeyenlerin oranı belirleyecek. Sandığa katılım yüksek olursa, “hayır” çıkma olasılığı yüksek. Aksi takdirde “evet” çıkma olasılığı önde.

Ankette MHP’deki son durumla ilgili de oranlar yer alıyor.

Her 3 MHP’liden 2’si “hayır” diyor. 5 MHP’liden biri de kararsız. MHP’ye oy verenlerin yüzde 16,7’si “evet”, yüzde 64,4’ü “hayır” diyor.

AKP’de de durum farklı değil. AKP’ye oy verenlerin yüzde 82,3’ü “evet”, yüzde 7,8’i “hayır” diyor. AKP seçmeninin yüzde 9,9’u da kararsız.

Araştırmaya göre Türkiye’deki gençlerin çoğunluğunun hayır dediği görülüyor. AKP seçmenin içerisinde gelir durumu ve eğitim seviyesi artıkça “hayır” oranlarının da artığı göze çarpıyor. AKP seçmeninin içindeki her 2 kararsız seçmenden birisi üniversite mezunu.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ