Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

HAYAT NEDİR DİYE SORSAM

Mehmet Akif Şenel
Mehmet Akif Şenel
  • 17.03.2018
  • 2.914 kez okundu

İsmine ne ne dersen

Hayat hayal ile başlar geniş derin bir hülyaya dalar ve öyle bir geçer ki uyandığında ihtiyarlık şakaklarında geçen ömrünü izlersin. Hayat planlı yaşamaktır: tam uyum ister sonuna dek. Hazırlarken şunları da kat: kendini, aileni, dinini, inancını da katmayı unutma. Bir unutursan yalnızlık başlar. Bunu yapmayı unutma: Allah’a inan, Allah’tan iste, Allah’tan kork, O’nu bil başkalarına ihtiyaç bırakmaz. Çünkü güç, kudret, büyüklük, azamet, O’ndadır. Programı çizerken ilkin ileriyi hisset: başla varman yakındır. Dünya da hiçbir şeyden korkma çünkü gözünün alabildiği her şeyin imkanı mümkündür. Görünen hiçbir şeyden korkma. Bazen sevmektir, bazen yaşam kaygıdır, hüzündür, güzel günlerinin değerini onların varlığını hisset ve bil. Engelleri aşmak, ileri de gelecek daha fena olana karşı tatbikattır önünde tıkanmak orada kalman için değil.
Hayat yaşamaktır kışıyla yazıyla güzelliktir, elinden çıkmadan kıymetini bil. Hayat sevmektir acısıyla, tatlısıyla kabul etmektir: her haliyle tatmaktır gitmeden al. En çok dram olur, yaşamayan yoktur sanırsam; ya kaybettiklerinde ya gitmen ya da yapamadıklarından sabırla göğüs ger.
Bilki hayat üzülmektir hüzünlenmek mutluluklarının farkına varmak için.
Hayat heyecandır, maceradır durgunluktan çıkmak, diri kalmak için.
Hayat zamandır vaktini iyi değerlendir giden sermayenin iadesi olmaz. Pahalı yaşa, ucuza kaçma; değerin düşmesin.
Günler haftalara haftalar da aylara aylar da yıllara koştuğu gibi doğmakta ölmeye koşar unutma başladıysan dünyayı bırakman yakındır.
Hayat: fırsatları iyi değerlendirmek ve her yönüyle faydalanmaktır. Başlarken çok fırsat gelir iyi değerlendir geç kalma. Fırsatlar gururludur ikinci defa teklif etmez. En büyüğü de gençiktir: her anı, saati, ayı, yıllı, her biri ayrı paha biçilmez servettir, bir defa gelir yatırım yapmada geç kalma.
Hayat yaşamaktı, var olma mücadelesidir: var olmak bazen çarpışmaktır çok kırmaktır, tabi uzatmadan tekrar onarmaktır.. Hayat diyorum; ne istersen var hatta istemediklerin de var, olmassa olmaz. Öyle ya insan her şeyden tat alır geçer, bazen yakar bazen acır, ama hep de geçer. Hepsi de geçerken ila ki altına imza atar, unutmaman için izleri nakışlıdır. Hayat bir savaştır ittifakında olur unutma karşında da hep düşman olur. Bazen iyi muhasebeci ol hesabını kendin yap batsanda sanıkta mağdur da sen olursun bir başkalarla uğraşmazsın. Hayat yaşamaktır yolunu iyi düşün bir defa seç; tek yönlüdür dönüşsüzdür…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ