Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: 5,6172 / Satış: 5,6197
€ EURO → Alış: 6,2809 / Satış: 6,3124

HDP’li Beştaş Demirtaş Bırakılacak

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yakında serbest bırakılacaklarını belirtti.

HDP’li Beştaş Demirtaş Bırakılacak
  • 27.04.2017
  • 3.339 kez okundu

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yakında serbest bırakılacaklarını belirtti.

Beştaş, Kürtlerin referandumda “evet” dediği iddialarını yalanladı ve katıldığı programda şu ifadeleri kullandı:

“Haritada çok net tablo var. Kürtler hayır dedi. Ezici şekilde hayır oylarını verdiler bunu kabul etmek lazım. Kürtler evet demedi.”

‘ÖZGÜR KALMALARI GEREKİYOR’

Beştaş ayrıca tutuklu HDP’li vekillerle ilgili Anayasa Mahkemesi’nin tahliye kararı vereceğini de belirterek şunları söyledi:

“Sayın Demirtaş’la ve Yüksekdağ’la ilgili kesinlikle cezaevinde olmaları, ne hukuki ne de siyasi olarak kabul edilemez bir durum. Şunu demeye çalışıyorum; asla tutuklanmamalıydılar. Ben de dahil olmak üzere. Orada hukuksuz, anayasa aykırı ve siyaset yapma koşullarına aykırı bir durumda tutuyorlar. Sayın Yüksekdağ’ın vekilliği düşürüldü tamamen hukuksuz bir şekilde. Selahattin Bey’in de durumu şu; dosyası Diyarbakır’daydı fakat yetkisizlikle Ankara’ya gönderildi. Yeni duruşma tarihi henüz belli değil maalesef. AYM de 6 aydır karar vermemek için direniyor, diyeyim. Normalde hızlı bir şekilde kendi içtihatları doğrultusunda karar vermesi gerekiyor. Benim hukukçu olarak da, siyasetçi olarak da görüşüm ve olması gereken; kesinlikle başta Eş Genel Başkanlar Demirtaş ve Yüksekdağ olmak üzere bütün milletvekili ve yöneticilerimizin, gazetecilerin bir an önce bu hukuksuz sürecinin sonlandırılarak özgür kalmaları gerekiyor. Ben Eş Başkanlarımızın ve milletvekili arkadaşlarımız hakkında kısa süre içinde Anayasa Mahkemesi tarafından karar verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu daha fazla ötelenmez bir durum. Çünkü açıkça Balbay kararına aykırı, kendi içtihadına aykırı bir şekilde tutuluyor. Mahkemeler kendilerini özgür hissetmedikleri için böyle bir tablo çıkıyor. Ben kısa sürede aramızda olacaklarına inanıyorum.”

‘BU DAHA FAZLA UZATILACAK, ÖTELENECEK DURUM DEĞİLDİR’

Program sunucusu Cilara’nın “AYM’den tutuklu vekillerle ilgili tahliye kararı çıkacağından emin misiniz?” şekildeki sorusu üzerine Beştaş “Son sorunuzu almıştım. Evet AYM kendi verdiği kararından başka karar verme durumunda değildir; normalde yüzde 99 daha doğrusu yüzde 100. Ve şu anda AYM kararıyla kendisi vermese de, ki ben vereceğine inanıyorum. Bu bir yorum değil, tamamen Anayasa Mahkemesi kararını ve anayasayı esas alarak söylüyorum. Verecektir. Artık bu daha fazla uzatılacak, ötelenecek durum değildir. Ayrıca Anayasa Mahkemesi’nden sonra AİHM var biliyorsunuz. Yani burası ki ben ihtimal vermiyorum, bir karar vermemesi halinde AİHM’in bu konuda çok sayıda içtihadı var. Öncelikli değerlendirilecektir ve bu konuda kısa sürede karar verilecektir” ifadelerini kullandı.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ