Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: 6,2917 / Satış: 6,2957
€ EURO → Alış: 7,3932 / Satış: 7,3957

Hurda Teşviki Gelecek mi?

Hurda Teşviki Gelecek mi?
  • 23.01.2017
  • 1.717 kez okundu

EGOD Yönetim Kurulu Başkanı İduğ, bu sene otomotiv sektörün önünü görebilmesi için hurda teşvikinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

İZMİR-Egeli otomotivciler dövizdeki yükselişler ve ÖTV oranların tekrardan belirlenmesiyle duraklayan satışların 2017 geneline yayılmaması için hurda teşviki verilmesini istediler.

Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ, 2016’da yaşanan tüm sıkıntılara rağmen otomotiv sektörün sene iyi bir puanla kapattığını söyledi. 2017 senesine yönelik bir ön görüden bulunmanın zor olduğunu söyleyen İduğ, çoğalan ÖTV oranların sektörde küçülmeye yol açabileceğini söyleyerek, “Dövizdeki dalgalanma otomotiv satışların duraksamasına yol açtı. Bu sene otomotiv sektörün önünü görebilmesi için hurda teşvikinin hayata geçirilmesi sektör için önem taşıyor.

Türkiye’nin 2023’te hedeflediği 500 milyar dolarlık ihracat rakamın amacına ulaşması için otomotiv sektörün desteklenmesi gerektiğini söyleyen İduğ, “2023’te hedefimize ulaşmamız otomotiv sektörün geleceğine bağlı. İhracat rekorları kıran sektörün otomotiv sektörü olması ve otomotiv sektörünün ülke ekonomisinde dinamo görevi görmesi nedeniyle hedefe ulaşmada en kısa yol sektörümüzün desteklenmesi.

Bir zamandır yükselme eğitiminde olan kurların otomotiv sektöründe duraksamaya yol açacağını söyleyen İduğ, “Her sektör gibi bizimde 2017’de bütçe hesaplaması yapmamız gerekiyor. Sektördeki tüm işletmelerin önünü görmesi için dikkatli adımlar atması işletmelerinin geleceği açısından kritik bir öneme sahip. Bu sebeple, sektörde beklenen daralmadan en az zararla çıkmak için bütçesel tahminlerin dikkatli yapılması sektörsel faaliyet açısından önemli bir hareket olacaktır.

İzmir yatırım limanı olmalı

İzmir’in her alanda önemli gelişmeler olduğunu söyleyen İduğ, otomotiv sektörün de İzmir’in yatırım merkezi olması gerektiğini açıkladı.

İzmir’in coğrafi konumundan dolayı yatırımların merkezi olabileceğinin altını çizen İduğ, “İzmir sahip olduğu liman ve ticaret hacmi ile birçok yerde önemli rol oynuyor. Yerli otomobilde ‘Söz benim’ diyen İzmir’in her yerinde bu hamleler yapacak dinamiği ve kapasitesi var. Verilecek teşviklerin İzmir’de uygulanabilir olması, ülke ekonomisinde de önemli bir etki yaratacaktır” diyerek özellikle otomotiv sektöründeki yatırımcıların gözlerini İzmir’e döndürmesi gerektiğini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ