Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: 4,8374 / Satış: 4,8391
€ EURO → Alış: 5,6142 / Satış: 5,6161

Kılıçdaroğlu Güvenpark Yürüyüşü Başladı

Kılıçdaroğlu ve CHP’li vekiller Ankara’dan İstanbul’da Berberoğlu’nun konulduğu Maltepe Cezaevi’ne kadar yürüyecek. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Özgürlük ve Dayanışma (ÖDP) de yürüyüşe katılacaklarını açıkladı.

Kılıçdaroğlu Güvenpark Yürüyüşü Başladı
  • 15.06.2017
  • 1.839 kez okundu

Kılıçdaroğlu ve CHP’li vekiller Ankara’dan İstanbul’da Berberoğlu’nun konulduğu Maltepe Cezaevi’ne kadar yürüyecek. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Özgürlük ve Dayanışma (ÖDP) de yürüyüşe katılacaklarını açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT TIR’ları davası kapsamında 25 hapis cezası alıp tutuklanmasının ardından açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, bugün (15 Haziran) Ankara Güvenpark’ta olacağını söylerken “Elimde sadece üzerinde ‘Adalet’ yazan bir pankart olacak” dedi. Kılıçdaroğlu, “yürüyüşü adalet ülkeye gelinceye kadar yapacaklarını” söyledi. Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun ‘adalet yürüyüşü’ başlatacağını açıklamasından saatler sonra Güvenpark’a Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 kamyonla bariyerler getirildi. Haberin sosyal medyada duyulmasının ardından indirilen bariyerler geri toplandı. Ankara Valiliği’nden de “adalet” yürüyüşüyle ilgili uyarılar geldi. Makul sayıda kişinin yürüyüşe katılmasına izin verildiği belirtilirken İstanbul güzergâhı boyunca miting yapılmasına izin verilmeyeği vurgulandı. Açıklama “CHP’nin İstanbul’a yapacağı yürüyüşte alınacak kurallara uyulması zorunlu” ifadesi kullanıldı. Sabah 09.00 sularında park polis tarafından tekrar kapatıldı. Güvenpark’a giden güzergâh boyunca da güvenlik önlemleri alınırken parka girişlerde arama yapılmaya başlandı. CHP’li vekiller parka geldi. Güvenpark’a doğru yola çıkan Kılıçdaroğlu, evinin önünde gazetecilere konuştu. Spor ayakkabıları dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Biz mahkemelerde, hapishanelerde gazetecileri, akademisyenleri görmek istiyoruz. Bir bedel ödenecekse önce ben ödeyeceğim. Şimdi yürüyorum İstanbul’a kadar, Türkiye’ye adalet gelene kadar yürüyeceğiz” dedi. Kılıçdaroğlu, Güvenpark’ta açıklamada bulunacak.

Rezaleti görür bütün dünya”

Kılıçdaroğlu, dün (14 Haziran) CNN Türk’te Şirin Payzın’ın olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında yürüyüşe izin verilip verilmemesine yönelik soruya “Yasaklasınlar. Daha da büyür. Rezaleti görür bütün dünya. Türkiye’de bununla ilgili olumsuz haberler çıkarmaya çalışacaklar, bunun farkındayız” diyerek cevap vermişti.

MYK’da alınan karara göre, Kılıçdaroğlu ve CHP’li vekiller Ankara’dan İstanbul’da Berberoğlu’nun konulduğu Maltepe Cezaevi’ne kadar yürüyecek. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Özgürlük ve Dayanışma (ÖDP) de yürüyüşe katılacaklarını açıkladı.

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, bugünden itibaren bütün örgütlerlerini Maçka Parkı’nda nöbet tutmaya çağırdı. Canpolat, sırayla İstanbul’un 39 ilçesindeki kadın ve gençlik kollarının her gün Enis Berberoğlu’nun konulduğu cezaevi önünde nöbet tutacaklarını açıkladı.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ