Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: 6,0603 / Satış: 6,0703
€ EURO → Alış: 7,0254 / Satış: 7,0284

Konya Kanalizasyonu Sofralara Tuz Olarak Geliyor

Türkiye’nin tuz gereksiniminin yaklaşık yüzde 70’ini karşılayan Tuz Gölü Konya’nın 56 köy ile birçok mezranın tahliye kanalına akıtılan kanalizasyonu Tuz Gölü’ne direkt ya da dolaylı olarak göle karışıyor.

Konya Kanalizasyonu Sofralara Tuz Olarak Geliyor
  • 08.05.2017
  • 3.122 kez okundu

Türkiye’nin tuz gereksiniminin yaklaşık yüzde 70’ini karşılayan Tuz Gölü Konya’nın 56 köy ile birçok mezranın tahliye kanalına akıtılan kanalizasyonu Tuz Gölü’ne direkt ya da dolaylı olarak göle karışıyor.

Türkiye’nin en önemli endemizm merkezi; birçok bitki ve kuş türünün genetik rezerv alanı olan Tuz Gölü, Büyükşehir Yasası ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanına girdi.
TÜBİTAK, 2011’de hazırladığı Konya Kapalı Havzası Eylem Planı ile Aksaray, Cihanbeyli ve Şereflikoçhisar ilçelerinin evsel ve endüstriyel nitelikli atık sularının, Tuz Gölü’ne arıtılmadan verildiğini tespit etmişti. Bilgi edinme hakkını kullanan Çevre Mühendisleri Odası’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve Şereflikoçhisar Belediyesi ile yaptığı yazışmalar ise 2011’de başlayan atık su skandalının 4 yıldan beri devam ettiğini ortaya koydu.

Tesisler yarım kaldı
Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, şunları kaydetti:
“Şereflikoçhisar Belediyesi’ne, ‘İlçenin atık suları nereye gidiyor? Arıtma tesisiniz var mı? Atık sularla ilgili ölçüm sonuçları nedir?’ diye sorduk. Belediye, ‘Mevcut arıtma tesisi çalışmıyor. Devlet tarafından arıtma tesisimizin güncellenmesi için bize maddi yardım yapılmadı. Atık su deşarjını Tuz Gölü’ne yapıyoruz. Şu anda burada 10 oksidasyon havuzu bulunuyor. Başlanan biyokimya tesisi yapımı yarım kaldı’ yanıtını verdi.

‘Yardım nerede?’
Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne ise, ‘Şereflikoçhisar’a arıtma tesisi yapılması konusunda bir katkınız oldu mu?’ diye sorduk. İki kurumdan da birbirinden farklı ve komik cevaplar aldık. Genel Müdürlük, Şereflikoçhisar Belediyesi’ne yeni arıtma tesisi yapılması için 1 milyon 273 bin 38 TL yardım yapıldığını, belediyenin tesisi yapacak firma ile arası bozulunca projenin durdurulduğunu söyledi. Çalışmayan mevcut arıtma tesisi, 90’lı yılların başında yapılmış. Şimdi tesisin her tarafında otlar bitmiş, dökülüyor. Yeni arıtma tesisi inşaatı ise 2008’de, hemen eski tesisin yanında başlatılmış ama ödenek yetersizliğinden tamamlanmamış. İki kurum önce yardım yapıldı mı yapılmadı mı bir karar versin. Yapıldıysa bu para nerede? Hiçbir faaliyet yok, para uçmuş, iş yapılmamış.”

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ