Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: 4,8101 / Satış: 4,8116
€ EURO → Alış: 5,6042 / Satış: 5,6059

O Yerde Satranç Şampiyonası Yetişiyor

O Yerde Satranç Şampiyonası Yetişiyor
  • 24.01.2017
  • 650 kez okundu

ŞANLIURFA’ Siverek İlçesine bağlı olan Taşan Köyüne beden eğitim öğretmeni olarak atanan 27 yaşında Melih Öz can, Kocaeli’nin Darıca Belediyesinden gönderilen satranç takımlarıyla öğrencilerine bu oyunu çok sevdirdi.

İl genelinde dereceye giren öğrencilerden 6’sı Antalya’da yapılan Türkiye Şampiyonasında köylerini temsil ediyor.

Tekirdağlı beden öğretmeni Melih Öz can, iki sene evvel Şanlıurfa’nın Siverek İlçesine bağlı Taşan Köyüne atandı.

İlçeye 35 kilometre uzaklıkta olan köy okulunda yeteri kadar spor malzemesi olmayınca öğretmen Öz can, kendi satranç takımıyla çocukların ilgisini çekti. Çocuklardaki yeteneği fark eden Melih Öz can, Okul Müdürü Mustafa Karadağlının vasıtasıyla Darıca Belediyesinden 50 satranç takımı istedi. İş Bankasından da satranç sınıfı için gerekli malzemeyi tedarik yapan Melih Öz can, 49 hanelik köyde satranç takımı başlattı.

İNEKLERİN YANINDAN KOŞTURARAK GELİYORLAR

Çocukların yazın mevsimlik işçi olarak başka şehirlerde çalıştığını söyleyen Öz can, “Çocuklar yazın domates tarlalarında çalışıyor. Kışın ise hayvancılık yapan ailelerine yardım yapıyor. Yaşlarına göre çok zor işlerle meşguller.

Bazen hayvanlarla ilgilendikleri için okula gelemiyorlar. Bu zorluklar arasında satranç onların kurtarıcısı oldu. Okulda açtığım kursa onların deyimiyle ‘ineklerin yanından’ koşturarak geldiler, hiç ders kaçırmadılar. Bazıları okula gelmediği durumda okuldan sonraki kurslara katılmayı ihmal etmedi. Böylece köyde herkes biraz da olsa satrancı kabullendi.

Bazı ailelerin satrancı kumar oyunu zannederek karşı çıktığını söyleyen Melih Öz can, çocuklardaki değişimi gören ailelerin de satranca ilgi gösterdiğini açıkladı.

TURNUVALARDAN ÖDÜLLERLE DÖNÜYORLAR

Bu zamana kadar köylerinden dışarı sadece çalışmak için çıkan çocukların artık birer sporcu olarak turnuvalara katıldığını anlatan Melih öğretmen, “İlk turnuvada derece yapamadık. Çünkü alışveriş merkezinde yapılan turnuvada yürüyen merdivenler, oyun salonları, restoranlar onların dikkatini çok dağıtmıştı.

İkinci turnuvamız Şanlıurfa’da şampiyonaydı ve iki öğrencimiz madalya kazandı. 8 yaşındaki Mustafa Akfırat il birincisi, 12 yaşındaki Sabri Beyaz toprak il üçüncüsü oldu. Köy okulumuzun kazandığı ilk ödüllerdi bunlar. Benim de öğretmenlik hayatımın ilk ödülleri oldu.

MUTLU VE ŞAŞKINLAR

Yaşadıklarını sosyal medyada paylaştıktan sonra Satranç Milli Takımında yer alan Kıvanç Haznedaroğlu’nun kendisiyle iletişim kurduğunu söyleyen Öz can, onun aracılığıyla Antalya’da şampiyonaya katıldıklarını söyledi.

Öz can, “Burada belki de hayatlarında bir daha göremeyecekleri bir ortamdalar. Çok mutlu ve bir o kadar şaşkınlar. 6 öğrencimiz burada yarışıyor. Öğrenciler ile ilgilenmek benim için çok yorucu oluyor fakat onların yüzündeki gülümsemeyi görmek paha biçilemez.

TARLADA BİLE SATRANÇ OYNUYORLAR

8 kardeşi olan Urfalı minik satranç oyuncusu 8 yaşındaki Mustafa Akfırat, ilk defa satrancı okulda öğretmeni sayesinde gördüğünü söyledi. En sevdiği oyun ise artık satranç Akfırat, oyunu evde artık devamlı ağabeyiyle oynadığını söyledi.

Furkan Akfırat ise Melih öğretmenlerin satranç kendileriyle tanıştırdı, artık bu oyunu çok sevdiğini söyledi. Akfırat, “Evde ve okulda her zaman bu oyunu oynar olduk.

Şanlıurfa’da il birincisi olan Sabri Beyaz toprak da satrancın en sevdiği oyun haline geldiğini söyleyen. Beyaz toprak, “Eskiden köyde saklambaç, futbol oynardık. Şimdi ise artık devamlı satranç oynuyoruz. Zeka oyunu olduğu için bu oyunu tercih yapıyoruz.

Tarlaya ineklerin girmemesi için beklerken bile satranç oynuyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ