Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: 4,8101 / Satış: 4,8116
€ EURO → Alış: 5,6042 / Satış: 5,6059

Okullarda Karne Mutluluğu Yaşandı

Okullarda Karne Mutluluğu Yaşandı
  • 20.01.2017
  • 844 kez okundu

Bütün yurtta olduğu gibi Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Kilis’te de öğrencilere karneleri verildi.

Şanlıurfa’da karne günü sebebiyle merkez Eyyübiye ilçesinde Selahaddin Eyyubi Ortaokulunda tören yapıldı.

Törende Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz ile İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ve Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekici, Türk ve Suriyeli öğrencilere karnelerini verdi.

Törende konuşma yapan Açıkgöz, 614 bin Türk, 60 bin de Suriyeli öğrenci karne heyecanını yaşadığını söyleyerek öğrencilerden tatili iyi değerlendirip eksiklerini tamamlamaları ve dinlenmeleri tavsiyesinde bulundu.

İlci ise öğrencilerin karnelerine bakarak kendilerini değerlendirmelerini isteyerek tüm eğitim camiasına iyi tatiller temennisinde bulundu.

Ekinci de öğrencilerin tatilde bol bol kitap okumalarını önererek eğitime ellerinden geldiği kadar destek olduklarını söyledi.

Törende Suriyeli öğrenci Tesnib Şeh de İstiklal Marşını okudu.

Malatya

Malatya’da tören ise Mehmet Emin Bitlis İlkokulunda yapıldı. Öğrencilere karnelerini dağıtan Vali Mustafa Toprak, gazetecilere yaptığı açıklamada, çocukların karne heyecanına ortak oldu.

Yarıyıl tatilinde Milli Eğitim Bakanlığının ödev verilmemesi yönünde talimatını söyleyen Toprak, “Öğrencilerimizin dinlenmiş bir şekilde ikinci yarıyıla başlamalarını istiyoruz. İlimizde eğitim ve öğretimin iyi bir şekilde neticelendiğini görüyoruz. Çocuklarımızı, 15 gün sonra okullarımızın da varsa eksikliklerini gidermiş bir şekilde ikinci döneme başlayacağımızı ifade ediyorum.

Ebeveynlere de seslenen Toprak, notları iyi olmayan öğrencilere kızmak yerine bazı tedbirler alarak sorunun giderilmesini istedi.

Malatya’da 922 okulda 168 bin 829 öğrenci karne sevinci yaşadı.

Kilis

Kilis’te ise Vali Yardımcısı Mustafa Enver Böke ve İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, TOKİ İlkokulunda öğrencilere karnelerini verdi.

Öğrencilerle sohbet yapan Böke, eğitimin önemini söyledi. Öğrencilerin yarıyıl tatilini geçirilmeleri için tavsiyelerde bulunan Vali Böke, öğrencilere karne hediyelerini de verdi ve fotoğraf çektirdi.

Kilis’te 31 bin Türk, 22 bin Suriyeli öğrenci, eğitim öğretim senenin ilk yarısını tamamladı

Adıyaman

Adıyaman’da 151 bin 500 öğrenci yarıyıl tatiline karne sevinci ile girdi. Adıyaman İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen törende Vali Yardımcısı Yusuf Özdemir ile Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, öğrencilerin karnelerini verdi.

Öğrencilerin yarıyıl tatilini nasıl geçireceğini soran Kızılkaya, öğrencilere bol bol kitap okumalarını tavsiye etti.

Kızılkaya, Adıyaman’da 796 okulda, 9 bin 558 öğretmen tarafından verilen eğitimle 151 bin 500 öğrenci karne aldığını açıkladı.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, AFAD-UNİCEF Orta Okulu Geçici Eğitim Merkezi bahçesinde yapılan törende yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş’ta 15 bini Suriyeli öğrenci olmak üzere 300 bin öğrenci karne aldığını söyledi.

İl genelinde birçok yerde karne alındığı fakat Suriyeli öğrenciler yalnız hissetmesin diye programa katıldığını açıklayan Akkurt, konuşmasına şöyle devam etti:

Sizlerin burada yapmış olduğu çalışmalara gayretlere katkı sunmak adına arkadaşlarımla birlikte buradayım. Bundan sonradaki zamanda biliyorum ve umuyorum ki en kısa zamanda sizlerde ülkenizdeki bu iç karışıkların son bulmasıyla birlikte arzu ettiğiniz hayat standartlarını kendi memleketinizde kendi ülkenizde yaşayabilirsiniz. İkinci dönemde de sizlerle daha farklı projeler, daha farklı çalışmalar yapmayı arzu ettiğimizi söylüyorum. burada bulunan bütün öğrenciler çocuklar bizim çocuklarımız, bizim öğrencilerimiz. Devletimizin sağlamış olduğu imkanlarla fırsatlarla bu eğitim zamanlarını daha üst noktalara getirmek için gayret etmiş olacağız.

İl genelinde 280 bin civarında Türk öğrenci olduğunu söyleyen Akkurt, “15 bin civarında Suriyeli öğrencilerimiz var açık öğretimleri de dahil ettiğimizde yuvarlak rakam 300 bin öğrencimiz var. İki merkez var burada biri burası diğeri çadır kentteki merkezler onların dışındaki bütün öğrenciler de bizim kendi okullarımızda kendi öğrencilerimizle beraber eğitimlerine devam ediyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ