Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: 6,1609 / Satış: 6,1664
€ EURO → Alış: 7,2362 / Satış: 7,2381

Reina Katili Sorgu Sırasında Çözüldü

Reina Katili Sorgu Sırasında Çözüldü
  • 19.01.2017
  • 1.254 kez okundu

Reina’da 39 şahısı öldüren terörist Abdulgadir Masharipov, sorgusunda “Rakka’dan bağlantı kurduğum emir, Reina’nın içinden görüntü gönderdi. Tekrar tekrar izleyip, saldırıya ise öyle başladım.

Esenyurt’ta önceki gece bir evde yakalanan Özbekistanlı Abdulgadir Masharipov’un İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğündeki sorgusu devam ediyor. Masharipov, sorgusunda saldırıda Reina’nın nasıl seçildiğini ise şöyle anlattı:

ÖNCE SAHİLDE KEŞİF YAPTIM

Yılbaşı akşamı Taksim’de çok yoğun güvenlik önlemi olması sebebiyle sahilde yaptığım keşiften sonra Reina’da karar kıldı. Reina’nın kapısındaki güvenlik önlemi az olduğunu görmüştüm. Burası uygunda fakat içerisiyle ilgili bir bilgim yoktu. Bu durumu bana talimat veren şahısa söyledim. Saldırıyı yapacağımız kesinleşince Rakka’dan bağlantı kurduğum emir, Reina’nın içinden görüntü gönderdi.

Bu görüntüyü tekrar tekrar izledim. İçerinin planı iyice ezberledikten sonra Zeytinburnu’na giderek silahı aldım, geri döndüm ve saldırı yapmaya başladım.

Polis, görüntünün içeriği ve kaynağıyla ilgili araştırma devam ettiğini söylerken, Reina’nın İnternet sitesi ve sosyal medyada paylaşılan görüntülerden derleme yapılarak hazırlanmış olabileceğini bildirdi.

Reina saldırısıyla ilgili yapılan operasyonda gözaltına alınan ve Masharipov’un da aralarında olduğu 50 şahısın sorgusu devam ediyor. Masharipov’un yanında olduğu iddia edilen 4 yaşındaki oğlu, operasyon esnasında DEAŞ’lı teröristin yanında olmamıştı. Çocuğu arama çalışmaları devam ediyor.

ÜNİVERSİTE MEZUNU

Polis, Masharipov’un geçmişine yönelik de araştırması devam ediyor. Masharipov’un Özbekistan’da Fergana Üniversitesinde fizik bölümünü bitirdiği, yan dal olarak bilgisayar okuduğu, bilgisayar konusunda uzmanlaştığı bilgisine ulaşıldı.

Masharipov’ okulu bitirdikten sonra El Kaide saflarına girdiği fakat daha sonra El Kaide ile fikir ayrılığına düşünce DEAŞ’a katıldığı tespit edildi.

DEAŞ’lı terörist Abdulgadir Masharipov’un evde yakalanan bayanlardan Senegalli Dina A. (27) ile, Iraklı Ali Jameel Mohammed’in de Somalili Aysha M. (27) ile imam nikâhı yaptıkları öğrenildi.

Suriye’ye geçirilmek üzere örgütün güvenli evinde tutulan bayanların Reina katliamcısına ödül olarak gönderilmiş olabileceği de iddia edildi.

VURMAYIN’ DİYE BAĞIRMIŞ

Polisin Masharipov’un gizlendiği evin, gözaltına alınan bir DEAŞ’lının evle ilgili bilgi vermesi ve evde olan cep telefonundan takipteki bir DEAŞ’lının aranması üzerine netleştirildiği söylenildi. Terörle Mücadele operasyon timlerin kapıyı kırarak eve girdikleri anda karşılarında bayanların olduğu, Masharipov’un kaldığı odada sıkıştırıldığı, kendini ise hemen yatağın yanına atarak ‘Vurmayın’ diye bağırdı ve polise karşı direndi. Masharipov’un gözaltına alınması esnasında korkuya kapılarak idrarını kaçırdı.

KONTROLDEN GEÇİRİLDİ

Abdulgadir Masharipov’un Esenyurt’ta evde yakalandıktan sonra emniyete götürüldüğünde başı döndüğü ve midesi bulandığını söylediği bunun üzerine hemen hastahaneye götürülerek muayene yapıldı. Doktorların, Masharipov’un sağlık durumunda herhangi bir olumsuzluk olmadığını fakat beyin kanaması şüphesine karşı bir zaman uyutulmamasını istedikleri söylenildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ