Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 2,6853 / Satış: 2,6854
€ EURO → Alış: 2,9249 / Satış: 2,9256

Şirketlere Hekim Zorunluluğu

Şirketlere Hekim Zorunluluğu
  • 10.09.2012
  • 160 kez okundu
Reklam

Star Gazetesi’nden Hüseyin Özay’ın haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek olan ve işletmelere ‘güvenlik uzmanı’ ile ‘işyeri hekimi çalıştırma zorunluğu getiren yasa için bir program geliştirme kararı aldı.

 

Halen bilişim uzmanları tarafından üzerinde çalışılan program ile, Türkiye genelinde 1’den fazla işçi çalıştıran yaklaşık 1 milyon 500 bin işletmenin, bir merkezden kontrol edilmesini kapsıyor.

SİSTEM BÖYLE ÇALIŞACAK

Oluşturulacak olan merkeze SGK’dan ve vergi idarelerinden şirket bilgileri aktarılacak. İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi çalıştıran veya şirketlerden iş güvenliği hizmeti alımı için sözleşme imzalayan işyerlerinin isimlerinin yanında yeşil ışık yanacak. İş güvenliği uzmanı çalıştırmayan işletmelerin isimleri ise kırmızı renkte olacak ve isimlerin yanında ünlem işaretleri yer alacak. Kırmızı renkli işletmelere, işyeri hekimi ve uzmanı çalıştırması için önce uyarı yazısı gönderilecek. Uyarıya rağmen güvenlik uzmanı çalıştırmayan işletmelere ise inceleme için müfettiş görevlendirilecek. Müfettişler ise gerekli incelemenin ardından şirketlere, güvenlik uzmanı çalıştırmadığı için her ay için 5 bin lira para cezası verecek.

SEKTÖRE BÜYÜK İSTİHDAM

Sistem ilk aşamada, iş sağlığı ve güvenliğinin kontrolü amacıyla kullanılacak. İlerleyen dönemlerde ise sistemin geliştirilerek, kayıt dışı istihdam ile mücadele için de kullanılması planlanıyor. Buna göre, şirketlerin personelleri ile ilgili tüm gelişmeler bu sistem sayesinde izlenecek. Öte yandan iş güvenliği yasası ile birlikte iş güvenliği uzmanlarına da adeta piyango vurdu. İş Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hesaplamaya göre, gelecek yıldan itibaren yaklaşık 15 bin iş güvenliği uzmanına ve yaklaşık bin iş güvenliği merkezine ihtiyaç duyulacak. Halen ise iş güvenliği uzmanı belgesine sahip yaklaşık 9 bin kişi bulunuyor. Geri kalan 6 bin uzman için Ekim ayında ve 2013 yılının Mayıs ayında iki ayrı sınav açılacak.

Star

Etiketler: / /

Reklam
Akıncı İtfayenin Başına Atama Yapamıyoruz
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Banu Güven ArtıHaber’de neden yavru vatan değil de, kardeş ülke olmak istediklerini anlattı.
Fırat AK Parti’den Neden İstifa Ettiğini Açıkladı
Dengir Mir Mehmet Fırat, kurucuları arasında yer aldığı AK Parti'den neden istifa ettiğini açıkladı
1 Mayısta SMS Elektronik Posta Yasaklanıyor
Düzenleme ile birlikte istenmeyen reklam mesajı ya da elektronik postası gönderen firmalara 50 bin liraya kadar para cezası gelecek
Açlık Sınırı Raporu Açıklandı
Türk-İş, evlenmemiş ve tek başına yaşayan bir çalışanın, insan onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi ücretini bin 631 TL olarak belirledi.
Nepal’de  2000 Ölü 5000 Yaralı
Sadece başkent Katmandu'da ölenlerin sayısı 721'e yükseldi. Nepal İçişleri Bakanlığı da 5 binden fazla kişinin yaralandığını açıkladı
Bu Polislerin Kask Numarası Neden Silinmiş
Çevik çevik polislerinin kasklarına getirilen numara zorunluluğu yine çiğnendi.
MHP’li Akşener HDP Barajı Aşabilir
Meral Akşener, CNN Türk canlı yayınında gündeme dair açıklamalar yaparken HDP’nin seçimde barajı geçebileceğini söyledi.
HDP’nin 41 İlde Yapacağı Miting Tarihleri
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 2015 seçimleri için miting takvimini belirledi.
Nepal’de Ölü Sayısı 800’ü Aştı
Nepal Emniyeti'nden BBC'ye konuşan bir yetkili, ölü sayısının 800'ü geçtiğini, ölenlerin 467'sinin ise başkent Katmandu'dan olduğunu söyledi
HDP Seçim Bürolarına Saldırı
AKP'li Keçiören Belediyesi'nin de, aynı gece yarın yapılacak olan resmi açılış için HDP'nin seçim bürosunun çevresindeki caddelere astığı bayrakları toplaması...
AKP’den Karaca Tahliye Tepkisi
Asliye ceza mahkemesinin tahliye kararı, kanunen yetkisiz bir mahkemenin kararı olduğu için, yok hükmündedir;
İŞİD Liderinin Öldüğü Doğrulandı
Bağdadi, yaralandıktan sonra götürüldüğü Suriye'nin Rakka kentinde özel doktorun kucağında öldü
Urfa’daki Çobanlar Şarz Sorununa Çözüm Buldu
Ali Akbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayvanların merada otlamaya başladığı bu dönemde gece gündüz dışarıda kaldıklarını söyledi.
Başbakan Gelecek Miting Yapamazsınız
Valilik, yanıtında mitingin ileri bir tarihe atılmasını ve başvurunun tekrar yapılmasını istedi.
Çinliler Bi Bunu Yapmadıkları Kalmıştı
CRISPR-Cas9 sistemine odaklanan araştırmalar sonucunda, genetik kökenli hastalıkların önüne geçebileceği düşünülüyor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ