Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Trans Pasifik’in Akıbeti Belli Oldu mu?

Trans Pasifik’in Akıbeti Belli Oldu mu?
  • 23.01.2017
  • 445 kez okundu

ABD Başkanı Trump bugün, 2015 senesinde Obama tarafından imzalanan ‘Trans Pasifik’ anlaşmasından çekilecek karar imza atılabileceği söyleniliyor.

ABD’li yayın kurumu NBC, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD, Meksika ve Kanada’nın taraf olduğu serbest ticaret anlaşması NAFTA’yı tekrardan müzakere yapmak ve 12 ülkeden oluşan ticaret anlaşması TPP’den ABD’yi çıkarmak için bugün talimat verebileceğini söyledi.

Trump, geçtiğimiz pazar günü Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşmasını (NAFTA) yeniden müzakere etmek için Kanada ve Meksika devlet başkanlarıyla görüşmeyi hedeflediğini söylemişti. Söz konusu görüşmenin Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile yarın (salı) yapılacağı öğrenildi.

Kanal tarafından, Trump’ın bugün bazı imzalar için Beyaz Saray’da olacağı, TPP’den çıkışı da o sırada imzalaması mümkün olduğu üzerinde duruldu.

Barack Obama, ABD ile Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan 11 ülke arasında ticari sınırlamaları kaldıracak TPP’yi Ekim 2015’te imzalamıştı. Yürürlüğe girebilmesi için tüm üye ülkelerin parlamentolarından geçmesi gereken anlaşmanın ABD Kongresinden geçmeyeceği zaten kesinleşmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ