Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: 4,7484 / Satış: 4,7495
€ EURO → Alış: 5,5021 / Satış: 5,5038

Urfa’da Ekmek Fırınları Denetleniyor mu?

Şanlıurfa’da Bir Avukatın Girişimleri ve Belediyeler İle Resmi Yazışmaları Urfa’da Ruhsatsız Fırın ve Unlu mamullerin Sayısını Gün Yüzüne Çıkardı

Urfa’da Ekmek Fırınları Denetleniyor mu?
  • 15.03.2017
  • 2.527 kez okundu

Şanlıurfa’da Bir Avukatın Girişimleri ve Belediyeler İle Resmi Yazışmaları Urfa’da Ruhsatsız Fırın ve Unlu mamullerin Sayısını Gün Yüzüne Çıkardı.

Şanlıurfa ilimizde SAYILIsomun fabrikası ve SAYISIZunlu mamulleri olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Bunun yanında unlu mamulleri ruhsatları tüm hızıyla verilmeye devam ediliyor. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; Bizler unlu mamulleri ruhsatı verilmesine karşı değiliz. Aksine; ruhsat almak için gerekli olan şartları sağlayan esnafımıza ruhsatın verilmesi kadar doğal bir hak yoktur. Ancak gerekli olan şartlar sağlanmadan ruhsat verilmesi hem hukuka aykırıdır hem de esnaf arasında haksız rekabete sebebiyet verecektir.

Günümüzde somun fabrikası ile unlu mamulleri her ne kadar aynı kefeye konulmaya çalışılsa da birbirlerinden keskin çizgilerle ayrılan özelliklere sahiptirler. En açık ve net farklılık ise ruhsat almada ortaya çıkmaktadır. Ve devamında da ruhsatların içeriğinde bu farklılık açık ve net bir şekilde kendini göstermektedir. Somun fabrikası sahiplerinin ekmek üretimi yapmaları için ekmek üretim izni veren ruhsatta sahip olmaları gerekecektir. Bunun yanında unlu mamullerinin de ekmek üretimi yapmaları için ruhsatlarının ekmek üretimine izin vermeleri ile olanaklı hale gelecektir. Ancak maalesef Şanlıurfa ilimizde ruhsatlarının içeriğine bakılmaksızın bütün unlu mamulleri, böyle bir hakları olmamasına rağmen, hukuka aykırı bir şekilde ekmek üretimi yapabilmektedir. Ekmek gibi insan sağlığı için son derece önemli olan bir gıdanın bütün unlu mamulleri tarafından ve üstelik ekmek üretim ruhsatına sahip olmadan üretilmesi ne hukukidir ne de vicdanidir.

Üstelik 10/05/2005 tarih ve 25902 sayılı Resme Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin Yönetmelikte de açıkça görüleceği üzere; İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte faaliyet konusu ekmek, sade pide ve ekmek çeşitleri üreten işyerleri ve hamur, yufka, bazlama, simit, poğaca, kadayıf, mantı, börek ve unlu mamul üreten iş yerinin ruhsatlandırılmasında aranan şartlar faklılık göstermekte olup, unlu mamul ruhsatı bulunan iş yerlerinde ekmek, sade pide ve ekmek çeşitleri üretiminin yapılması Yönetmelik hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir.Ayrıca mamul ruhsatı alan işyerlerinde ekmek, sade pide ve ekmek çeşitleri üretilmek istenmesi halinde bu iş yerlerinin somun fırınları için belirlenen şartları taşıyarak fırın ruhsatı almaları gerekmektedir. Yönetmelik hükümlerine aykırı faaliyet gösteren işyerleri için yetkili idarelerce gerekli işlemlerin yapılması gerekecektir. Yine İçişleri Bakanlığını Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün 28/11/2011 tarih ve B.05.0.MAH.0.00.00.00-250-32255 sayılı Genelgesinde de aynı konuya dikkat çekmiş olup burada da unlu mamullerinin ekmek üretemeyeceği açıkça belirtilmiştir.

Mevzuatta bu kadar düzenleme var iken nasıl oluyor da Şanlıurfa ilimizde unlu mamulleri hukuka aykırı bir şekilde ekmek üretimi yapabiliyor? Konu bu kadar açık ve net iken unlu mamullerinin ekmek üretmesi açık bir hukuka aykırılık halidir. Çünkü demokrasi ile yönetilen devletlerin en belirgin özelliği; kanunların herkes için her yerde ve her ortam da eşit olarak uygulanmasıdır. Diğer taraftan kamu görevlisinin görevini yapmaması veya hukuka aykırı bir şekilde yapması durumunda TCK Madde 257 de düzenlenen görevi kötüye kullanma suçunu işlemiş olacaktır. Biz böyle bir duruma ihtimal bile vermek istemeyiz. Aksi durum cezai sorumluluk doğuracaktır. Bununla ilgili olarak, müvekkillerimden bazıları gerekli mercilere başvurularda bulunmuşlardı. Hatta en yüksek mercilere kadar konu taşınmıştır. Ancak ne var ki konu bir şekilde kapatılmaya çalışılmıştır. Üstelik müvekkilim böyle bir konuyu gündeme getirdiği için bazı keyfi müeyyidelere(yaptırımlara) karşı karşıya kalmıştır. Bunlardan bazıları; fırınından ekmekleri görevlilerden tarafından basit bahaneler ileri sürülerek alınması, yine keyfi idari para cezalarının kesilmesi vs. Bütün bunlar birlikte değerlendirildiğinde yapılan uygulamanın ne hukuki ne de vicdani olduğu açıktır. Yukarıda belirttiğimiz üzere TCK Madde 257 de düzenlenen görevi kötüye kullanma suçunun işlendiğine şüpheye yer vermeyecek kadar açıktır.Bununla ilgili olarak Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına gerekli suç duyurusunda bulunacağını da ayrıca ve açıkça belirmek isteriz.

Bizler konuyu medyaya iletmeden önce konuyu bir dilekçe ile aşağıda belirtilen kurumlara ilettik:

Dilekçemizin gönderildiği yerler:

1)            Şanlıurfa Tarım İl Müdürlüğü(19/12/2016tarihinde ve Evrak No:23412)

2)            Şanlıurfa B.Şehir Belediye Başkanlığı(20/12/2016tarihinde ve Evrak No:4103)

3)            Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlar Oda. Birliği(20/12/2016tarihinde Evrak No:245)

4)            Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası(20/12/2016tarihinde ve Evrak No:11153)

5)            Şanlıurfa Karaköprü Belediyesi(Yurtiçi Kargo gönderi kodu:404085574184)

6)            Şanlıurfa Haliliye Belediyesi(Yurtiçi Kargo gönderi kodu:404085669941)

7)            Şanlıurfa Eyyübiye Belediyesi(Yurtiçi Kargo gönderi kodu:404085669938)

Ancak bize dönüş yapan kurumlarımızdan olayın kalıcı olarak çözülmesi için herhangi bir girişim olmamıştır. Özellikle Şanlıurfa HaliliyeBelediyesi tarafından tarafımıza gönderilen yazıda korkunç bir bilgi yer almaktadır. Bilgi şu idi: Haliliye ilçesinde bulunan 40 fırından 27 sinin ekmek üretim ruhsatının olmayışıydı. İnsan sağlığı için son derece önemli olan ekmeğin ruhsatsız bir yerden üretilmesi düşünülemez. Ancak; maalesef konu tarafımızca gündeme getirilmeseydi ekmek üretim ruhsatı olmayan unlu mamulleri ekmek üretmeye devam mı edecekti?

Ekmek gibi insan sağlığı için son derece önemli olan bir gıdanın ekmek üretim ruhsatı olmayan unlu mamulleri tarafından üretilmesi bizi derinden etkilemiş ve endişelendirmiştir. Bu yüzden konu ile ilgili olarak, somun fabrikası sahipleri ile unlu mamulleri sahiplerini temsilen Şanlıurfa Fırıncıları Odası Başkanlığı ile gerekli dirsek temasını kurmaya çalıştık. Ancak Şanlıurfa Fırıncıları Odası Başkanlığının somun fabrikası ile unlu mamulleri arasında ki farkları dahi ayırt edemeyecek kadar konudan uzak olması bizim böyle bir başvuru yapma zorunluğumuzu doğurdu. Ancak daha sonra konu hakkında gerekli bilgiye sahip olmuş olacak ki; müvekkillerimden bazılarına gerekli yerlere başvuru yapmanın anlamsız ve gereksiz olacağını bunun yerine ekmek gramajlarının olması gerektiğinde -50 gramaj ile çıkarabileceğini söylemesi bizleri daha da derinden üzmüştür. Çünkü hukuksuzluk, hukuksuzlukla çözülemez. Aksine hukuksuzluk ancak ve ancak kanunun çizdiği sınırlar içerisinde çözüm bulmak ile giderilebilir. Şanlıurfa Fırıncıları Odası Başkanlığının bize sunmuş olduğu çözüm yolu, günü kurtarmaya yönelik çabanın ötesine geçmeyecektir. Diğer taraftan hukuksuz ve kanuni temeli olmayan bir çözüm yoludur.

urfada-ekmek-firinlari-denetleniyor-mu

ŞANLIURFA’DA HERGÜN YEDİĞİMİZ EKMEK ÜZERİNDEN OYNANAN ‘OYUNLARI’ TÜM KAMOYU BİLGİSİNE SUNUYORUZ.

Somun Fabrikası Vekilleri

Av. RIDVAN BAHARLI

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ