Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Urfalı Müteahhit İsyan Etti

Şanlıurfalı Müteahhit Mustafa Gül, Haliliye ilçesinde 2010 yılında başlayıp 4 yıllık bir uğraş sonucunda bitirdiği 5 katlı binasına 3 yıldır iskan (Yapı kullanma izni) alamıyor.

Urfalı Müteahhit İsyan Etti
  • 11.04.2017
  • 2.561 kez okundu

Mağdur olan Gül, “Tüm Mahkemeleri kazanmama rağmen bir türlü iskan alamıyorum. Mahkemenin üstünde bir merci varsa oraya gideyim” dedi.

ŞANLIURFA’nın Haliliye ilçesi Ertuğrulgazi Mahallesi’nde bulunan arsası üzerine 2010 yılında başlayıp 4 yıllık bir uğraş sonucunda bitirdiği 5 katlı binaya 3 yıldır iskan (Yapı kullanma izni) alamayan Müteahhit Mustafa Gül mağdur olduğunu dile getirerek yetkililere seslendi.

Hukuksuz bir şeklide uğraştırılıyorum

Yaptığı binaya Haliliye Belediyesi tarafından iskan verilmemesi üzerine sorunu Şanlıurfa 2. İdare Mahkemesi’ne taşıyan ve mahkemenin lehine verdiği karara yapılan itirazlara rağmen Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi ve Danıştay 6. Daire tarafından da haklı bulunan Gül, yargı kararlarına rağmen Haliliye Belediyesi’nin iskan vermemekte direttiğini belirterek, 3 yıldır haksız ve hukuksuz bir şeklide uğraştırıldığını kaydetti.

Müteahhit Mustafa Gül, “Buraya iskân vermiş olsalardı, şu anda ben burayı bitirmiş ve satmış olacaktım. Bundan alacağım para ile yeni iki site açıp yüzlerce insana ekmek kapısı açmış olacaktım. Bu durumda ben kime gideyim, nereye başvurayım. Mahkemeyi kazanmama rağmen bu adamlar benim önümü açmıyorlarsa, ne yapabilirim bilmiyorum. Mahkemenin üstünde bir merci varsa oraya gideyim” diye isyan etti.

Hatamı tespit etsinler ben binayı yıkayım.

Gül, “Bana sen bir kat fazla yapmışsın dediler. Bende bir kat fazla yapmış isem burayı kendi elimle yıkacağımı söyledim. Gelip kontrol ettiler. Öyle bir durumun söz konusu olmadığını tespit ettiler. Yani söyleyecek bir şey bulamıyorum. Gelsinler benim burada hatamı tespit etsinler ben binayı yıkayım. Veyahut yıkım kararı alsınlar. Hatta demişler bu ihlallerden dolayı biz ruhsatlandıramayız. O halde ruhsatlandırmadıkları bir binanın yıkım kararını istiyorum. Yıkım kararını veremiyorlar ise iskânımı verip önümü açsınlar” diye konuştu.

Uyuşturucu bağımlıların mekanı oldu

Büyük uğraş ve emek sonucunda yaptığı binanın madde bağımlıların mekanı haline geldiğini belirten Gül, bu durumdan Emniyet Müdürlüğü ve Vali dahil herkesin haberinin olduğunu belirterek, “Komşular da bu durumdan rahatsız. Bekçi koydum, ancak bekçi müdahale edemiyor. Bağımlı gençler bekçimi 2 kez bayılttılar” dedi.

Eksik evraka nasıl ruhsat verildi

7 yıldır süren bir soruna halen bir çözüm bulunamadığının altını çizen Gül’ün avukatı ve aynı zamanda Şanlıurfa İmar ve Şehircilik Komisyonu Başkanı Adnan Yapıcı ise, asıl problemin Urfa’nın büyükşehir olmasından sonra başladığını söyledi. Yapıcı, “İşlemler bitirildi daireler hazırlandı. Her şey tamamlandı. Yapı denetimden sonra iskân verilir. İskan verilmesi için belediyeye başvuru yaptığımızda, belediye bize ‘Bu binanın eksiklerinin olduğunu söyledi. Ne eksiği olduğunu bize yazılı bir şekilde söyleyin bizde gidip eksiklerimizi tamamlayalım dedik. Bize dediler ki sizin imar projeniz eksik. Bundan dolayı biz size iskân vermiyoruz. Belediyeler kanunda açıktır. Ruhsat almadan önce bütün evraklarını eksiksiz bir şekilde tamamlarsın, ondan sonra ruhsat verilir. Şimdi vekilim 2 kez ruhsat almış. 2 kez ruhsat aldığı bir yerden hiçbir evrakının eksik olmaması lazım” ifadelerini kullandı.

ruhaajans

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ