Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yeni Askerlik Modeli Çalışması

Yeni Askerlik Modeli Çalışması
  • 28.07.2018
  • 2.210 kez okundu

AKP’nin zorunlu askerlik süresinin kısa dönem-uzun dönem ayrımı olmadan herkesin dokuz ay askerlik yapacağı, ilk üç aylık askerlikten sonra ücret vererek terhis olabilecek.

Hürriyet’ten Turan Yılmaz’ın haberine göre konuşulan seçenekler arasında, uzun ve kısa dönem askerliğin yerine dokuz ay süreli tek tip askerlik sistemi öne çıkıyor. Bu sistemde üç aylık temel askerlik eğitiminin ardından altı aylık süreye ilişkin ise isteyenlerin bedelini ödeyerek terhis olabileceği, isteyenlerin ise belirlenecek aylık ücret karşılığında askerlik hizmetine devam edebileceğinden söz ediliyor. Söz konusu ücretin asgari ücret üzerinden belirleneceği belirtiliyor.

Ayrıca temel askerlik eğitimi sonrasına ilişkin ihtiyaç duyulan alanlarda kamu hizmeti seçeneğinin gündeme getirilebileceği de konuşuluyor. Kulislerde buna ilişkin, “Kamu hizmeti seçeneği, öğretmenlik ve doktorluk gibi ihtiyaç duyulan alanlar için düşünülebilir” değerlendirmesi yapılıyor.

Hürriyet’e konuşan AKP Grup Başkan Vekili Naci Bostancı, yeni askerlik sisteminin ekim ayından sonra yasalaştırılacağını söyledi.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ