2019 Abd'nin Toplu Silahlı Saldırı Serüveni 2018'i Geçti 

Raporda, özellikle son 3 yılda saldırılar ve ölümlerde ciddi bir artış gözlemlendiği belirtilirken, yıllara göre rakamlar da paylaşıldı. 2019 Abd'nin Toplu Silahlı Saldırı Serüveni 2018'i Geçti 

2019 Abd'nin Toplu Silahlı Saldırı Serüveni 2018'i Geçti 

The Associated Press (AP) haber ajansı, Northeastern Üniversitesi ve USA Today gazetesi, ortak bir çalışma sonucunda, ülkedeki toplu silahlı saldırılara ilişkin rapor yayımladı. Yılın bitimine daha 5 ay varken, ABD'deki toplu silahlı saldırı vakaları 2018'deki toplam sayıya ulaştı. 

Raporda, özellikle son 3 yılda saldırılar ve ölümlerde ciddi bir artış gözlemlendiği belirtilirken, yıllara göre rakamlar da paylaşıldı. Buna göre,

2017 yılında yapılan 32 toplu silahlı saldırıda 225 insan hayatını kaybetti
2018 yılında yapılan 25 saldırıda 140 kişi hayatını kaybetti
2019 yılının bitimine 5 ay kala 23 toplu silahlı saldırı gerçekleştirildi, 131 kişi hayatını kaybetti. Raporda bu sayının neredeyse 2018 yılındaki toplam sayıyla eşit olmasına işaret edildi.
"Toplu silahlı saldırı" ifadesinin kullanılması için saldırı esnasında saldırgan haricinde en az 4 kişinin yaşamını yitirmiş olması gerektiği ifade edilen raporda, toplu silahlı saldırı düzenleyenlerin büyük bölümünün yaş ortalamasının 28 olduğu ve "genç ve beyaz erkeklerden" oluştuğuna dikkat çekildi.

Bununla beraber, 2006 yılından bu yana yapılan toplu saldırıların 16'sının yaşları 21 yaş altı saldırganlar tarafından gerçekleştirildiği ifade edilirken, bu tarz saldırıları gerçekleştirenlerin yarısından fazlasının olay yerinde öldüğü belirtildi.

ABD'DE SON YAŞANAN SALDIRILAR


ABD'nin Teksas eyaletine bağlı El Paso kentindeki bir alışveriş merkezinde hafta sonu düzenlenen silahlı saldırıda 22 kişi yaşamını yitirmiş, 26 kişi de yaralanmıştı.

Bu saldırıdan saatler sonra Ohio eyaletine bağlı Dayton kentinde bir barın yakınındaki silahlı saldırıda da 9 kişi hayatını kaybetmişti.

ABD güvenlik birimleri tarafından yapılan incelemenin ardından, her iki saldırının da "beyaz ırkçılık" taşıdığı açıklanmıştı. 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0