Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dersim

Dersim

Engin DİLAN
Engin DİLAN
  • 09.04.2014
  • 976 kez okundu

Dersim Soykırımı’nın 76. yıldönümü. Dersim halkına göre 70 ile 100 bin arasında çocuk, genç, yaşlı barbarca katledildi. Onbinlercesi sürgün edildi, binlerce çocuk hizmetçi olarak el kapılarına yollandı.

Soykırım öncesi Dersim’den Meclise milletvekili taşıyan CHP, bugün de il’den milletvekili çıkarmakta, belediye yönetimlerini alabilmekte.

Anlamakta zorlandığımız iki temel nokta.

Hükümetin, soykırım öncesi raporlarında Erzincan ve Erzurum gibi iki ilin ‘’Kürdlüğünün eritilmesi’’ hedeflenmişti. Günümüz koşullarında bu iki ile baktığımızda, devletin bir hayli yol aldığını belirtebiliriz. Aynı şekilde Bingöl, Malatya ve Elazığ illerini de sayabiliriz. Bu saydığım illerin bir kısmı kısmen, bir kısmı ise tamamen Dersim Eyaleti içinde yer alıyordu.

Devletin ‘’Demir Gücü’’ Dersim’e girmeden önce, üzerinde çalıştığı aşiretlerden işbirlikçiler bulabilmiş, bunlar aracılığıyla aşiretlerin birlikte hareket etmesinin önüne geçmiş ve hükümeti ‘’şirin’’ gösterme çalışmasını yine bu ‘seçkin’ işbirlikçiler eliyle yapabilmiştir.

Yine benzer şekilde yerli işbirlikçiler eliyle halk silahsızlandırılmış, büyük bir kısmı devletle uyumlu hale getirilmiş ya da boyun eğdirilmiştir.

Hükümetin ve onun yerli işbirlikçilerinin oyununa gelmeyen aşiretler ise, devletin hazırlığını yaptığı soykırım planının baş listesine alınmışlardır. Bunların bir çoğunun 1937-38 döneminde yine işbirlikçi hainler eliyle başlarının kesilip hükümete teslim edildiğini göreceğiz.

Devletin resmi kayıtlarının ötesinde, 70-100 bin arası Dersim’li 1937-38 Dersim Soykırımı’nda can verecek; ve bu insanların bir mezar taşı bile olmayacaktı.

On binlercesi, dilini ve kültürünü bilmedikler illere sürgün edilecekti. Yine binlercesi küçük yaşta alıkonularak özünden koparılacak, dönemin seçkinlerine hizmetçi olacaklardı.

1915 Ermeni Soykırımı’nda, değişik illerden kaçıp Dersim’e sığınan ve Kürdleşip-Alevileşerek yaşamını sürdürmeye çalışan Ermeniler de ikinci bir soykırımı yaşayacak ve onların da bir mezar taşı bile olmayacaktı…

Bu halkın ‘kaderi’ midir?

Değilse, günümüz AKP’sinin Kürdden aldığı % 35 oranındaki oy oranı nedir?

Aynı şekilde, CHP’nin Kürd-Alevi kesiminden aldığı oyun izahı nedir?

1920’li – 30’lu yıllardaki Kürdü anlamak mümkün. Örgütlü değillerdi, dağınıktılar ve bir partileri yoktu v.s. Peki bugün öyle mi?

Bu noktada başa dönmekte yarar var: İşbirlikçi Kürdler. Kürdün lanetli yüzü…

İnançları ne olursa olsun, birlikte hareket ettikleri tek nokta: işbirlikçilik.

Dün Dersim’i yok etmeye çalışan iktidar ile bugün Roboski’de katliam yapıp üstünü örtmeye çalışan ve yetmezmiş gibi % 35 oy alan iktidar aynı iktidar.

Biri Kemalizmin bir yüzünü esas alırken, diğeri de diğer yüzünü esas alıyor.

Biri ‘Bize destek olmazsanız Ermeniler gelip topraklarınızı elinizden alır.’ diyerek halkı arkasına alırken; diğeri, ‘Destek olmazsanız ‘çözüm süreci’ elden gider;’’ diyebilmektedirler.

Bu noktada rahatlıkla belirtebiliriz ki, inancı ne olursa olsun, Kürdün en büyük açmazı bu.

Kürdün bir kısmı haklarını almak için en ağır bedeli öderken, kalanı sistemin içinde kendine yer edinme yarışında.

Dünyanın bir başka yerinde, bu denli bir halk var mıdır? Doğrusu bilmiyorum.

Dünya devrimini incelediğimizde, elbette her devrimin haini vardır. Hiç bir devrimde halkın tamamı da devrime gönül vermemiştir. Buraya kadar tamam. Ama oransal olarak ve de bu kadar uzun bir sürece yayılması bakımından bu denlisine rastlamak mümkün değil…

Bir çatı altında birleşemeyen Kürd, çabası ne olursa olsun, kurulu sistemi beslemekten öteye gidemez.

1920’li, 25’li, 37-38’li yıllarda bunu başaramayan Kürd, 2000’li yıllarda başarabilir. Bunun olanakları her zamankinden daha çok olduğu gibi, bilgi ve tecrübesi ile de özgürleşebilecek düzeydedir.

Hitler’e ‘ilham veren’ soykırımın 76. yılında; soykırımı planlayan, yer alan, katkı sunan ve göz yumanları lanetliyorum.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ