Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Diyanet Açıklamasına Tepki Yağıyor

Diyanet Açıklamasına Tepki Yağıyor
  • 03.01.2018
  • 753 kez okundu

Diyanet’in kız çocuklarının 9 yaşında gebe kalabilecekleri, yanlarında veli olmadan da evlenebilecekleri açıklamasına her kesimden tepki yağıyor.

Diyanet’in 9 yaşındaki kız çocuklarının “velileri olmadan da” evlenebileceği, hatta gebe kalabileceği açıklaması her kesimden tepki topladı. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, bu açıklamaların çocuk istismarının önünü açtığına dikkat çekti. CHP ve HDP milletvekilleri de çocuk istismarlarında sorumluluğunun Diyanet olacağını belirterek, bu açıklamalar nedeniyle özür dilenmesini ve istifa edilmesini istedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kız çocuklarının 9 yaşında gebe kalabilecekleri, yanlarında veli olmadan da evlenebilecekleri açıklamasına her kesimden tepki yağıyor. Diyanet’in skandal sözleri üzerine sosyal medyada #DiyanetKapatılsın hashtagi birinci sırada yer aldı. Diyanet tepkiler üzerine bir açıklama yaptı. “Kız çocukları 9 yaşında evlenip, gebe kalabilir” sözlerini yalanmaya çalışan Diyanet bu ifadelerin kendi hazırladıkları dini terimler sözlüğünde yer aldığını kabul etmiş oldu. Evrensel’e konuşan KESK’e bağlı Eğitim Sen’in Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, son 15 gün içerisinde Dikili’de bir yurtta çocuklara tecavüz vakası yaşandığını, Konya’da imam hatip lisesinde bir öğretmenin beden eğitimi dersinde eşofman giyen öğrencilerle ilgili taciz açıklamaları olduğunu hatta başka bir öğretmenin de onu destekleyen söylemlerine şahitlik edildiğini söyledi. Şimdi de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 9 yaşındaki kız çocuklarının, 12 yaşındaki erkek çocuklarının buluğ çağında olduklarını, evlenebileceklerini açıkladığını belirten Aydoğan, “Gerçekten artık yeter noktasındayız” dedi. Türkiye’de son yıllarda ne yazık ki taciz, tecavüz haberi olmayan bir gün bile geçmediğini ifade eden Aydoğan, bu tür açıklamaların çocuklara yönelik taciz, tecavüz vakalarının önünü açtığını söyledi.

‘YORUMLA İLGİSİ YOK’
Öte yandan eşofman giyen öğrencilerle ilgili taciz niteliğinde sözler sarf eden öğretmenin bazı basın yayın organları tarafından da destek bulduğunu dile getiren Aydoğan, “Diyanet dini terimler üzerinden yaptığı bu paylaşımları geri çekmelidir. Bu açıklamalar açılıp okunduğunda çocuk evlilikleri ve doğum yapmalarının açıkça ifade edildiğini görüyoruz. Kesinlikle yorumla ilgisi yok. Yapılan açıklamaların sonucunda yaşanan taciz ve tecavüz vakalarının vebalini üzerlerinde taşıyorlar” dedi.

‘LAİK ÜLKEDE DİYANET OLMAZ’
Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir kurumun laik bir ülkede olmaması gerektiğinin altını çizen Aydoğan, ulusal ve uluslararası birçok yasanın da bunu desteklediğini söyledi. Laik hiçbir ülkede böyle bir kurumun vatandaşın vergileriyle hayat bulamayacağını ifade eden Aydoğan, “Diyanet hiçbir zaman tarafsız bir kurum olmadı ve olmayacaktır da. Yapılan her açıklamayla canımız biraz daha acıyor. Diyanet’in bunu derhal geri çekmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ