Sarı Yelekliler Yeni Yıl'ı Sosyal Medya  Mesajıyla Kutladı
Sarı Yelekliler’den mesaj: 2019 halkların yılı olacak.Fransa’da akaryakıt zamlarına karşı eylemlerini sürdüren ‘Sarı Yelekliler’ hareketi yeni yılı sosyal medya mesajıyla kutladı.

Facebook Sayfasından Yapılan Paylaşımda 2019 Halkların Yılı denildi.

Fransa’da akaryakıt zamlarına karşı 17 Kasım’da başlayan ve Macron hükümetinin neoliberal politikalarına yönelik tepkiyle giderek büyüyen bir halk hareketine dönüşen ‘Sarı Yelekliler’ hareketi de yeni yılı sosyal medya mesajıyla kutladı. Gilet Jaunes (Sarı Yelekliler) Facebook sayfasından yapılan paylaşımda, “2019: Halkların Yılı” denildi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Yeni Yıl Konuşmasında Sarı Yeleklileri Hedef Aldı

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Yeni Yıl Konuşmasında Sarı Yeleklileri Hedef Aldı

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yeni yıl konuşmasında Sarı Yeleklileri hedef aldı. Macron, Sarı Yelekliler’in sözcülerinin “halka değil, kin duyan küçük bir topluluğa” hitap ettiklerini ileri sürdü.“Ülkede düzeni getireceklerini” söyleyen Macron, ülkenin geleceğini birlik içinde belirlemeleri gerektiğini ifade etti.

Ülkede Son Yılların En Kitlesel ve Öfkeli Protestosu

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emanuel Macron yönetimine yönelik öfkeye ve isyana dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri, ülkede son yılların en kitlesel ve öfkeli protestosu haline gelmişti. Hareket karşısında geri adım atmak zorunda kalan Macron hükümeti asgari ücrete zam yapmış ve bazı vergileri geri çekmişti. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları