Umreden Dönen 10 Bin Kişi Karantinaya Alındı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ankara'da ve Konya'da toplam 10 bin 330 kişilik 5 yurdun, umreden dönen vatandaşların karantina süresi boyunca kalabilmeleri için uygun hale getirildiğini açıkladı.

Umreden Dönen 10  Bin Kişi  Karantinaya Alındı

 Açıklamada ayrıca, yurtlarda karantina sürecinin başladığı belirtildi. Bu arada umreden dönüşler sürüyor. Uçakta sağlık taraması yapılan yolcular daha sonra karantinaya alınıyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
''Geçtiğimiz dönemlerde de yurtlarımızın olağanüstü durumlarda ev sahipliği yaptığı da gözlemlemiştik. Corona virüs ciddi bir salgın. Dün gece umreden dönen vatandaşlarıma dair ihtiyaç doğru, bu doğrultuda da Ankara'da bazı yurtlarımızı tahsis ettik.Yurtlarımızda temel ihtiyaçlar hazır halde bulunuyor. Yaklaşık 10 bin vatandaşımız yurtlarımızda misafir"

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, umre amacıyla Suudi Arabistan'da bulunan vatandaşların Türkiye'ye dönmelerinin ardından 14 günlük karantina sürelerini geçirecekleri bir yer ihtiyacının ortaya çıktığı bildirildi. Açıklamada, "Bu çerçevede, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne bağlı Ankara ve Konya'daki bazı yurtlar, umreden dönen vatandaşlarımızın karantina süresi boyunca kalabilmeleri için uygun hale getirilmiş ve söz konusu karantina süreci başlamıştır. Üniversitelerin üç haftalık tatil süreciyle birlikte büyük oranda boş olan bu yurtlarımızda kalan az sayıdaki öğrencimizin de başka yurtlara nakilleri sağlanarak herhangi bir mağduriyet yaşanmamıştır" denildi.


Ankara'daki 3 yurdun kapasitesinin 5 bin 392, Konya'da bulunan 2 yurdun kapasitesinin ise 4 bin 938 olduğu belirtildi.


ANKARA'DAKİ YURTLARIN İSİMLERİ VE KALAN MİSAFİR SAYISI:

Şehit Özel Harekat: 2064

Milli İrade: 1880

Gölbaşı: 1448

Toplam: 5392

KONYA'DAKİ YURTLARIN İSİMLERİ VE KALAN MİSAFİR SAYISI:

Tahir Büyükkörükçü: 2228

Kutalmışoğlu: 2710

Toplam: 4938

SAĞLIK BAKANI KOCA: AYRI ODALARA YERLEŞTİRİLDİLER

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, umreden dönen vatandaşların karantinaya alınma süreciyle ilgili açıklama yaptı. Koca, "Umreden dün geceden itibaren dönen yolcular Ankara ve Konya’daki öğrenci yurtlarında karantina mantığı ile ayrı odalara yerleştirilmektedir. Şüpheli bulunanlar gelir gelmez hastaneye kaldırılıp testleri yapılmaktadır. Tedbirlerde hep birlikte tavizsiz olalım." ifadelerini kullandı.

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0