Advert
Advert
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Vekiller Meclis’te Oturma Eylemi Yaptı

Sabah saat 05.00’e kadar süren görüşmelere muhalefetin tepkisi damga vurdu. HDP milletvekilleri kürsü ve başkanlık divanı önünde oturma eylemi düzenledi ve slogan attı.

Vekiller Meclis’te Oturma Eylemi Yaptı
  • 22.02.2015
  • 544 kez okundu

Sabah saat 05.00’e kadar süren görüşmelere muhalefetin tepkisi damga vurdu. HDP milletvekilleri kürsü ve başkanlık divanı önünde oturma eylemi düzenledi ve slogan attı. CHP ve MHP milletvekilleri, TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı’nın muhalefetin sözcülerine söz vermemesi ve muhalefetin “oldubitti” şeklinde değerlendirdiği bir tavırla önergeleri hızlı bir şekilde oylamaya sunması, aynı zamanda toplantı yeter sayısı ve yoklama taleplerinin reddedilmesini protesto ederek birer basın toplantısı düzenledi. Gecenin en ilginç protestosu ise CHP milletvekili Süleyman Çelebi’den geldi. Çelebi kürsüye gelerek tam 273 defa “Kahrolsun faşizm” diye bağırdı. HDP’nin iki kadın vekili bir ara yüzlerini şallarla maske şeklinde kapattı.

Saat 14.00’te açılan Genel Kurul saat 05.00’te kapandı. İç Güvenlik Paketi üzerindeki görüşmeler ise 21.30 gibi başladı. Milletvekilleri yaklaşık 15 saat mesai yaptı. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Genel Kurulu 22 Şubat saat 14.00’te açılmak üzere kapattı.

HDP’Lİ MİLLETVEKİLLERİ BAŞKANLIK DİVANI ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİ YAPTI

TBMM Genel Kurulu’nda İç Güvenlik Paketi’nin görüşmeleri sırasında HDP’li milletvekilleri, paketi protesto amaçlı önce kürsü önünde ardından da başkanlık divanı önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. HDP’li vekiller önergeler ve maddeler okunurken, kürsüden konuşmalar yapılırken Türkçe ve Kürtçe sloganlar attı, alkış tuttu. Gece boyunca TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Meclis idare amirlerini HDP milletvekilleri için görevini yapmaya çağırdı. Ancak herhangi bir yetkili müdahalede bulunmadı. HDP’li milletvekillerinin yanına giden İdari Amirleri Ak Partili Salim Uslu ve Ömer Faruk Öz bir sonuç alamadı.

İlk üç maddenin Genel Kurul’dan geçmesinin ardından TBMM Başkanvekilliği koltuğuna Sadık Yakut oturdu. Muhalefet, tepkilerini Yakut’a karşı da sürdürdü. Özellikle MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, sık sık Yakut’un yanına gelerek itiraz etti. Muhalefet, özellikle gerekçeleri okutmadığı için Yakut’a tepki gösterdi. Bunun üzerine Yakut, “ara veriyorum” demeden koltuğundan ayrıldı.

Ardından başlayan görüşmelerde ise CHP Grup Başkanvekili Engin Altay usul tartışması istedi. Ancak Sadık Yakut olumsuz cevap verince Altay bir anda kızarak divana doğru yürüyerek buraya çıkmak istedi. Kendisini AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin kolundan tutarak engelledi. Yaşanan sözlü tartışmanın ardından TBMM Başkanvekili Yakut, birleşime ara verdi.

EŞKIYA, AHLAKSIZ’ ATIŞMASI

TBMM Genel Kurulu’nda TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay arasında ‘Eşkıya ve ahlaksız’ tartışması yaşandı. Muhalefet milletvekilleri TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı’nın yönetim şeklini ağır dille eleştirdi. Söz alarak kürüyse çıkan CHP’li Altay, TBMM Başkanvekili Bahçekapılı’ya sert sözlerle yüklendi. Altay, “Benim gözümde siz TBMM Başkanvekili değilsiniz. Benim nezdimde bir eşkıyasınız. Siz eşkıyasınız. Eşkıya ve ahlaksız tutumunuzdan vazgeçin” dedi. Bahçekapılı ise, “Çok da umurumdaydı. Eşkıya da sensin, ahlaksız da sensin” diye cevap verdi.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ